Siyasi karar alıcıların ulusal güvenlik politikası üretme süreçlerinde sosyal istihbaratın önemi: Arap Baharı örneği
Importance of the social intelligence in the national security policy production processes of the political decision makers: Arab Spring example
- Tez No: 348938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAMİL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Karar alma ve güvenlik, şahısların yaşamında önemli olduğu gibi devletlerin varlıklarını sürdürebilmesi için de önem arz etmektedir. Devletlerin karar alması, insanlarınki gibi kısa vadeli olmamakta, bir süreç gerektirmektedir. Alınan kararlar tüm ulusu ilgilendirdiği gibi, uluslararası boyutlara da varabilmektedir. Karar alma sürecinde ülkenin idare şekli, uluslararası ortam ve iktidarların izledikleri politikalar etkilidir. Orta Doğu ülkelerinde karar alma sürecinde sadece iktidarın kararları etkili olurken, demokratik ülkelerde süreç daha farklı işlemektedir. Özellikle ulusal güvenlik ve dış politika konularında devletler her alanda bilgi sahibi olmak isterler. Bu konularda bilgi desteğini dış temsilcilerin de katkısı ile istihbarat örgütleri sağlamaktadır. İstihbarat örgütleri, karar alıcılara stratejik seviyede istihbarat desteği sağlarken istihbaratın bütün disiplinlerinden faydalanır. Toplumsal yapı, bir toplumun akrabalık, dinsel, iktisadi ve siyasal değerlerinin birleşmesinden meydana gelir. Bu değerlerin bir bütünü olan toplumsal yapı, doğal ve sosyal çevredeki değişimler ile teknolojik değişim ve gelişmelere ayak uydurarak değişiklik gösterir. Bir istihbarat disiplini olan sosyal istihbarat toplumdaki bu değişimleri ve gelişmeleri takip eder. Türk yazınında istihbarat ile ilgili genel yayınlar olmasına rağmen, sosyal istihbaratın vurgulanmadığı fark edilmiştir. Son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ve iletişim vasıtalarının artması ile sosyal paylaşım siteleri yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Sosyal paylaşım siteleri, halk hareketlerinin koordine edilmesinde önemli vasıtalardan birisi olmuştur. Özellikle
Özet (Çeviri)
Decision making and security pose importance also for sustaining the governmental assets as well as its importance in the lives of the persons. Decision making of the governments is not short term like of that people, but it requires a process. Not only the decisions taken are related with the entire nation, but also it may reach the international dimensions. The administrative form of the state, international environment and the policies which are followed by those in power are effective in the decision making process. While only the governmental decisions are effective in the decision making process in the Middle East countries, the process goes on more differently in the democratic countries. The governments want to obtain information one every area particularly on the subjects of national security and foreign politics. The information support is provided by the intelligence organizations with the contribution of the foreign representatives on these subjects. The intelligence organizations benefit from all of the disciplines of the intelligence while providing the decision makers with the intelligence support at the strategic level. Social structure is composed of the composition of kinship, religious, economical and political values of a community. The social structure which is a whole of these values changes by means of keeping step with the changes in the natural and social environment and the technological change and developments. Social intelligence which has an intelligence discipline follows these changes and developments in the community. Although there are some general publications relating to intelligence in the Turkish literature, it is realized that the social intelligence is not emphasized. As the technology changed and means of communication has increased recently, the social sharing websites started to be used intensively. The social sharing websites has become one of the important instruments in coordinating the public movements. In particular, its intensive using in the