İran Azerilerinin etnik temelli güncel sorunlarının tarihsel bakış açısı ile incelenmesi
An examination through historical perspectives on the ethnic based current problems of Iranian Azerbaijanis
- Tez No: 348937
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞAMİL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İran, Farslarla birlikte, içinde birçok etnik kökene sahip halkların yaşadığı bir devlettir. Farslardan sonra ülkede en yoğun nüfusu İran Azerileri olarak da tanımlanan Azeri Türkleri oluşturmaktadır. İran Azerileri İran nüfusunun yüzde 30'unu oluşturmalarına rağmen İran içinde kendi kültürel varlıklarını korumanın mücadelesini vermektedirler. Bugün İran Azerileri anadillerini sadece günlük yaşamlarında konuşarak koruyup yaşatabilmektedirler. Diğer taraftan İran'ın değişik uygulamaları, İran Azerilerini yaşadıkları toprakları terk etmeye mecbur bırakarak, iç göçe zorlar nitelik taşımaktadır. İran Azerilerinin en küçük toplantılarında veya şiddet hareketi içermeyen toplumsal hareketlerinde, İran bunu anarşik bir faaliyet olarak algılamaktadır. Bu algılama beraberinde orantısız güç kullanımını, yargısız ve uzun süreli tutuklamaları, ölümleri getirmektedir. Birçok uluslararası insan hakları örgütü İran'daki insan hakları ihlallerinin dünya sıralamasının başlarında olduğu yönünde hazırladıkları raporları dünya kamuoyu ile paylaşmaktadırlar. Esasında tarihi süreç incelendiğinde bugünkü İran'ı İran Azerilerinin kurduğunu görmekteyiz. Başlangıçta tam bir Türk devleti olarak kurulan Safeviler devlet politikası olarak kısa zaman içinde hem Farslılık kimliğine hem de Şii Onikiciliğine sahip çıkarak kendi benliklerini terk etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Iran is a country in which lives many people's from different ethnicities, aside from Persians. Azerbaijani Turks named Iranian Azerbaijanis account for the largest population after Persians within the state. Though Iranian Azerbaijanis make up 30 per cent of the Iranian population, they strive to keep their own culture in Iran. Today, Iranian Azerbaijanis are able to keep alive their native languages just by using it in their daily lives. However, different administrations of Iranian Governments push forward policies that compel Iranian Azerbaijanis to leave their lands and internally migrate. Even in cases where Iranian Azerbaijanis have meetings which do not include any violence, the Iranian Government considers these activities anarchic. Iran is seen to use in-proportional force, long-termed detention without charge are thought to be the cause of many deaths. Several independent International Human Rights Organisations have filed reports which put Iran among the highest ranked violators of human rights in the world. Actually, when we study Iranian history Iran was in-fact founded by Iranian Azerbaijanis. Safavids, which was founded as an exact Turkish state in the beginning, left its individuality when adopting Persian identity and the Shia. When considering the debate