Tobacco labor politics in the province of Thessaloniki: Cross-communal and cross-gender relations
Selanik vilayetinde tütün siyaseti: Cemaatler ve cinsiyetler arası ilişkiler
  1. Tez No: 348950
  2. Yazar: EMİNE TUTKU VARDAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
Bu çalışma, tütün emek siyasetinde cemaat ve toplumsal cinsiyet faktörlerinin rolünü incelemektedir. Ondokuzuncu yüzyıl sonuna doğru kısa süre içinde yükselen tütün ihracatı, Selanik Vilayetinde mağaza adı verilen tütün işleme atölyelerinde istihdam edilen önemli bir işgücü meydana getirmişti. Bu çalışma, endüstriyel sigara fabrikası işçilerinden ziyade ticari tütün işgücünün sosyo-politik tarihine odaklanmaktadır.Çalışmanın kuramsal çerçevesi, işgücünün yaşam-dünyasını kendi bütünlüğü içinde yansıtmaya çalışan, ?yeni emek tarihi? yaklaşmından esinlenmiştir. Bu nedenle, çevre arasında mekansal bir ayrıma gidilirken, emeğin kurumları ve temsili ortak bir söylem içinde biraraya getirilmiştir.Osmanlı İmparatorluğu'nun ondokuzuncu yüzyıl sonundaki ekonomik ve siyasi durumu dikkate alındığında, ekonomik çevreleşme ve siyasi dağılma temaları söz konusu emek siyasetini özgün kılan genel çerçeveyi oluşturmaktadır. Osmanlı Balkanlarında ulusal çatışmaların yükseldiği bir dönemde tütün işçilerinin uzlaşısı, kadın ve göçmen işçilere karşı geliştirilen ?yerel vatan-severlik? kavramı üzerinden tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of community and gender factors within tobacco labor politics. The sudden rise of tobacco exports towards the end of the nineteenth century had brought about a significant increase in the number of commercial laborers in the Ottoman province of Thessaloniki employed in tobacco processing workshops called mağaza. Rather than industrial cigarette factory workers, this study focuses on the socio-political history of the commercial tobacco labor force.The theoretical framework of the study is mainly inspired by the ?new labor history? approach, trying to reflect the life-worlds of the laborers in their unity. Therefore, the institutions and the representations of the labor are integrated into a common discourse, while a spatial distinction is made between the center and periphery.Given the political and economic situation of the Ottoman Empire in the late nineteenth century, economic peripheralization and political disintegration themes constitute the main framework rendering the labor politics in question peculiar.The consensus of the tobacco laborers at a time of escalating national conflicts in the Ottoman Balkans is discussed in regards to notion of the ?local patriotism? that developed as a reaction to the women and migrant laborers.