Neoliberal transformation of the state through the establishment of independent regulatory agencies: The case of Tobacco and Alcohol Market Regulatory Suthority in Turkey
Devletin bağımsız düzenleyici kurumların kurulması dolayımıyla neoliberal dönüşümü: Türkiye'de Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu örneği
- Tez No: 321140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP YALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, eleştirel ekonomi politik ve Marksist devlet teorisine dayanarak, Türkiye'de kapitalist devletin neoliberal biçimini anlamaya çalışmaktadır. Bunu yaparken, bağımsız düzenleyici kurumların kurulmasını, siyasetsizleştirme iddiası ve siyasi olan ile ekonomik olan arasındaki ayrımın neoliberalizm altında yeniden tanımlanan biçimi çerçevesine oturtmaktadır. Neoliberalizmin, devletin yeniden yapılanmasıyla sonuçlanan her finansal kriz aracılığıyla, kendi krizini çözdüğünü ve yerleştiğini öne sürmektedir. Türkiye tarımında geciken neoliberal dönüşümün krizlerle hızlanması bu iddiaya bir temel kazandırmaktadır. Bu çalışma, hem tarımda hem de devlette neoliberal dönüşümün analizine imkan veren bir bağımsız düzenleyici kurum olarak Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'na odaklanmaktadır. Çalışma, Türkiye'de devletin yeniden yapılanması ve tarımsal sektörün ?özellikle tütün sektörünün- neoliberal dönüşümünün yanı sıra; hukukun neoliberal hegemonyanın yerleşmesinde önemli bir dolayım olduğu kabul edildiğinden, TAPDK'yı kuran Tütün Yasası'nın bir analizini de içermektedir. Ayrıca, TAPDK'dan yetkililerle ve emekçi sınıfların dönüşümü nasıl deneyimlediklerini ortaya çıkarmak için, tütün işleme tesislerinde ve sigara fabrikalarında eskiden çalışmış olan işçilerle ve tütün ekicileriyle yapılan derinlemesine mülakatlardan yararlanmıştır. Bu da devletin bir sınıf mücadelesi alanı olarak analizine katkıda bulunmaktadır. Sonuç olarak, bu tezde, TAPDK'nın, devletin tütün sektöründe emek-sermaye ilişkilerini dolayımlamasını örneklediği ve ekonomi yönetiminin siyasetten arındırılması söylemine karşıt bir biçimde bir sınıf mücadelesi alanı olarak ortaya çıktığı ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Based upon critical political economy and Marxist theory of the state, this thesis attempts to understand the neoliberal form of the capitalist state in Turkey. While doing this, it puts the establishment of independent regulatory agencies (IRAs) into the framework of the claim of de-politicization and redefined form of the separation of the political and the economic under neoliberalism. It argues that neoliberalism solved its crisis and settled through each financial crisis, as a result of which the state is restructured. Acceleration of the delayed neoliberal transformation in Turkish agriculture through crises provides a ground to this argument. This study focuses on Tobacco and Alcohol Market Regulatory Authority (TAPDK) as an IRA, which enables analysis of neoliberal transformation of both agriculture and the state. Besides; the thesis includes an analysis of the Tobacco Law, which established TAPDK, since it is accepted that law is a significant mediation of the settlement of neoliberal hegemony. Furthermore, the thesis utilizes from in-depth interviews with not only officials from TAPDK, but also previous workers of tobacco and cigarette producing factories and tobacco farmers in order to find out how the labouring classes experienced the transformation. This contributes to the development of an analysis of the state as an arena of class struggle. Therefore; it is asserted, in this thesis, that TAPDK exemplifies the mediation of capital-labour relations by the state in tobacco sector, and appears as an arena of class struggle, as opposed to the discourse of the purification of economic management from politics.