Siyasi, ekonomik ve kültürel yönleri ile Kıbrıs: 1974-2004
Cyprus with the way of political economic and cultural directions: 1974-2004
  1. Tez No: 348957
  2. Yazar: BÜŞRA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ALİM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Kıbrıs, Sicilya ve Sardinya adalarından sonra Akdeniz?de bulunan üçüncü büyük adadır. Türkiye sahillerine 70 km uzaklıkta olan Kıbrıs adası, girintili çıkıntılı bir özelliğe sahip, 782 km uzunluğundaki sahilleri ile kendine has bir yapısı olan, Akdeniz?in Kuzey Doğu bölgesinde 34° 33? ve 35° 41? kuzey enlemleri ile 32° 17? ve 34° 35? doğu boylamları arasında yer alır. Kıbrıs adasında genel olarak maki bitki örtüsü hâkimdir ve ada ılıman iklime sahiptir. Yeraltı zenginlikleri çok fazla olmamasına rağmen, arkeolojik kazılardan edinilen bilgiler ışığında adada büyük bir bakır potansiyeli olduğu bilinmektedir. Ayrıca adada yaşam kalıntılarına dair ilk izler Beşparmak Dağları?nda bulunmuştur. Kıbrıs adasının (Cyprus) ismi konusunda farklı açıklamalar mevcuttur. Türkçede Kıbrıs, Arapçada ?Kubrus? (Kubruş), Batı dillerinde ?Cyprus, Cypre, Gipros, Cypren? olarak adlandırılır. Bunların yanı sıra Kıbrıs, Yunan güzellik ve aşk tanrıçası Afrodit bu adada doğduğu için Afrodit?in adası, Afrodisia ve Amatosia olarak da anılır M.Ö. 1450?li yıllardan günümüze kadar birçok medeniyetin hâkimiyet kurma isteği sonucu adada siyasi, ekonomik ve kültürel yapıda değişim yaşanmıştır. Kıbrıs sorunu hiç kuşkusuz 1950?li yıllardan başlayarak Türkiye?nin en önemli dış politika konularından birini oluşturmaktadır. Aynı zamanda bu sorun iç politikayı da önemli ölçüde etkilemektedir. Kıbrıs, tarihsel süreçte birçok farklı millet ve dinden topluluğun işgaline uğramıştır. 19. yüzyıldan sonra ise adadaki etnik yapı, Türk ve Rum toplulukların ağırlıklı olduğu bir şekilde oluşmuştur. Dolayısıyla her iki topluluğun farklı din, dil ve kültür yapılarından gelmeleri, Doğu-Batı eksenindeki kültürel farklılıkları, homojen bir toplum olmalarının önünde önemli engeldir.
Özet (Çeviri)
Cyprus is the third largest island found in the Mediterranean Sea, the two largest being Sicily and Sardinia islands. The island of Cyprus is 70 km off the coast of Turkey. It's known for it's protruding and re-entrant landscape and it's 782 km long coast line. It's located in the north-west region of the Mediterranean at 34 33' and 35 41' North and 32 17' and 34 35' west. It's covered with lemur plants and has a mild climate. It's not known for its underground riches; however archeological research shows that it is potentially rich in iron. The first signs of life on the island have been found at the Besparmak Mountains. Cyprus is known by many different names. 'Kibris' in Turkish, 'Kubrus' in Arabic and 'Cyprus, Cypre, Gipros, Cypren in western countries. It is believed that the Godess Afrodite was born on this island so it is also referred to as Afrodite's island, Afrodisia and Amotosia.1 From 1450 B.C. to the present many civilizations tried to govern this island. As a result it has experienced many political, economical and cultural changes. The Cyprus situation no doubt started in the 1950's and has been one of Turkey's most important foreign policy matters. It has at the same time affected Turkey's domestic policies as well. Cyprus throughout its historical past has been ruled by many different people and religions. The ethnic structure on the land after 19th century has been mainly settled by the Greeks and Turkish populations. Because of the language, cultural, religious and east-west cultural differences it has not able to become a homogeneous society.