Soğuk savaş sonrası Türkiye'nin Türk dünyası çalışmaları (1991-2002)
After the cold war the Turkish world studies Turkey (1991-2002)
- Tez No: 635868
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Türkiye'nin Soğuk Savaş sonrası Türk Dünyası ile olan ilişkilerini inceleyen bu çalışmada; öncelikle bölge ülkelerinin ve topluluklarının daha iyi anlaşılabilmesi adına coğrafi ve tarihi tanımlanması yapılmıştır. Ardından Türkiye'nin ilgili devletlere ve yapılara düzeylerine göre;“Türkiye'nin Azerbaycan İle İlgili Çalışmaları”,“Türkiye'nin Kazakistan İle İlgili Çalışmaları”,“Türkiye'nin Özbekistan İle İlgili Çalışmaları”,“Türkiye'nin Kırgızistan İle İlgili Çalışmaları”,“Türkiye'nin Türkmenistan İle İlgili Çalışmaları”, Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İle İlgili Çalışmaları“, ”Türkiye'nin Diğer Türk Yapıları ve Toplumları İle İlgili Çalışmaları" olarak yedi ana başlık halinde ele alınmış ve alt başlıklarda siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal, askeri çalışmaları incelenmiştir. Araştırmada, Türkiye'nin bu ülkeler ve yapılarda, büyük çoğunluğu imzalanan anlaşmalar çerçevesinde olmak üzere, yürüttüğü faaliyetlerin artıları ve eksileri incelenmiştir. İnceleme sonucunda yapılan faaliyetlerin eksiklikleri ve aksayan yönler tespit edilmiştir. Bu eksikliklerle ilgili öneriler ve tavsiyeler sunularak çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey's post-Cold War relations with Turk World in this study that examine; Firstly, geographical and historical definition has been made in order to better understand the countries and communities of the region. Then, Turkey's relations with the relevant state and structure;“Turkey, Azerbaijan Related Studies”,“Turkey, Kazakhstan Related Studies”,“Turkey, Uzbekistan Related Studies”,“Turkey, Kyrgyzstan Related Studies”,“Turkey, Turkmenistan Related Studies”, Turkey, Turkish Republic of Northern Cyprus Related Studies“,”Turkey, Turkey Other Structures and Communities Related to Studies "are discussed in seven main headings. These main titles are divided into sub-titles as political, economic, military, cultural and social, and the study is detailed. In the study, Turkey's pros and cons of the activities carried out that the majority of which are within the framework of the signed agreements in these countries and structures were investigated. As a result of the investigation, the deficiencies of the activities carried out and the failing aspects were determined. The study was concluded by presenting suggestions and recommendations regarding these deficiencies.