Miralay Mehmet Arif Bey: 1882-1926
Colonel Mehmet Arif Bey: 1882-1926
  1. Tez No: 348956
  2. Yazar: ÖMER FATİH KARAOT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ALİM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasında Miralay Mehmet Arif Bey?in hayatı incelenmiştir. Tez çalışmamızdaki amaç Arif Bey?in hayatıyla ilgili önemli gelişmeleri, olay ve durumları, objektif tarih anlayışı çerçevesinde araştırmaktır. Arif Bey, Osmanlı Devleti?nin en önemli askeri okullarında eğitim almış, mesleki staj için Almanya?da bulunmuştur. Balkan Savaşı?na katılmış ve I. Dünya Savaşı?nın farklı cephelerinde görev almıştır. Çanakkale Cephesi, Kafkas Cephesi, Suriye Cephesi?nde hizmetleri görülmüştür. 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Paşa ile Samsun?a çıkan kadro içerisinde yer alan Mehmet Arif Bey, Güney Cephesi?nde Fransızlara karşı tümeniyle mücadele etmiştir. Düzce İsyanı?nın bastırılmasında önemli rol oynamış, I.İnönü, II.İnönü, Kütahya-Eskişehir Muharebeleri?ne katılmış, daha sonra başkumandanlık kaleminde görev yapmıştır. Miralay Mehmet Arif Bey İstiklal Savaşı?nın ardından siyasi hayata atılmıştır. Milletvekili seçildikten sonra muhalif saflara katılmış ve Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası mebusu olmuştur. Mecliste pek çok kez konuşma yapmış, teklifte bulunmuştur. İzmir Suikasti?ne adı karışan Arif Bey, suikastin Ankara ayağıyla bağlantılı olarak İstiklal Mahkemesi kararıyla idam edilmiştir. Miralay Mehmet Arif Bey?in hayatı, Osmanlı İmparatorluğu?nun çöküş ve modern Türkiye?nin kuruluş sürecini anlamak, bu konularda bilgi sahibi olmak bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis paper focuses on the life of Colonel Mehmet Arif Bey. The purpose of the thesis is to research important events and occurrences in Arif Bey?s life based on an objective historical point of view. Arif Bey was trained in the most prominent military academies of the Ottoman State; as well staying in Germany as a military intern. He has fought in the Balkan Wars and served in several fronts of WWI. These were namely the Gallipoli, the Caucasian and the Syrian Fronts. Mehmet Arif Bey, who was in the cadre that landed in Samsun on May 19, 1919 with Mustafa Kemal Pasha, has commanded his division against French forces in the southern front. He had an important role in repressing the Düzce Rebellion. He has also played important roles in the 1st and 2nd Battles of Inonu and the Battle of Kutahya-Eskisehir; and later served in the Office of Supreme Command. After the Turkish War of Independence, Colonel Mehmet Arif Bey moved to politics. After being elected as a parliamentarian, he joined the opposition side and became a member of the Progressive Republican Party. He has addressed the parliament many times, as well as introducing several bills. He was named as a suspect in the Assassination Plot of Izmir; suspected of being involved in the Ankara side of the plot, he was tried by the Independence Tribunal and executed. The life of Colonel Mehmet Arif Bey is crucial to comprehending the fall of the Ottoman Empire and the consequent rise of Modern Turkey.