Gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıklarının balanced scorecard performans ölçüm modeline göre incelenmesi
Performance strategy model of the balanced scorecard: Case of the real estate investment trusts traded at the Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 348962
  2. Yazar: İSHAK ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmada, Borsa İstanbul'da işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklarının performanslarındaki değişimlerin tespiti amaçlanmaktadır. Performans ölçümünde balanced scorecard yöntemi ile bağlantılı olarak finansal oranların kullanılması bakımından özgünlük söz konusu olmaktadır. Ölçüm dört yaklaşım üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bunlar; finansal performans, müşteri performansı, iç süreç performansı ve öğrenme ve büyüme performansı olarak sıralanabilir. GYO'ların sektör içerisindeki durumlarına bakıldığında sürekli bir değişim bulgusuna ulaşılmıştır. Bu durum, aynı firmaların her yıl performans konusunda sektörde öncü olamadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine performance changes of REIT's in Istanbul Stock Exchange. Financial ratiosrelated to balanced scorecard is used in order to calculate performance. Measurement considers customer, financial, learning and growth and internal processes approaches. Analyzing REIT's sector, it is found that there are constant variations in the sector. Therefore, same firms couldn't lead the sector in all the years of research period performance aspect.