Temel ve teknik analiz göstergelerinin hisse senedi getirilerine etkisi: Gayrimenkul yatırım ortaklıkları
The effect of fundamental and technical analysis indicators on stock returns: Real estate investment trusts
- Tez No: 932189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBUBEKİR MOLLAAHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sermaye piyasalarının temel göstergeleri olan borsalar, küresel ve ulusal ekonomilerde artan bir öneme sahiptir. Bu piyasalarda, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO'lar), sabit varlık yatırımlarında stratejik bir rol oynamaktadır. Küresel nüfus artışı ve hızlanan kentleşme, gayrimenkul edinme ve kiralama talebini artırmaktadır. GYO getirilerinin tahmininde temel ve teknik analiz yöntemlerinin etkinliği tartışılmaktadır. Temel analiz, finansal performans ve değerlemeye dayanarak uzun vadeli tahminler sunarken, teknik analiz fiyat trendleri üzerinden kısa vadeli öngörüler sağlamaktadır. Bu araştırmada, 2014Q1-2024Q2 yılları arasında Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören GYO'ların çeyrek dönem hisse senedi getirileri panel veri regresyon modelleri ile analiz edilmiştir. Temel analiz regresyon modelinde, hisse senedi getirileri (bağımlı değişken) ile bağımsız değişkenlerden öz sermaye karlılığı (ROE) ve piyasa değeri/defter değeri (PDDD) arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif ilişki bulunmuş; ek olarak uzun vadeli borçlanma oranı (UVBA) ile istatistiksel olarak anlamlı negatif ilişki tespit edilmiştir. Teknik analiz regresyon modelinde, bağımlı değişken hisse senedi getirileri ile bağımsız değişkenlerden üçlü üssel ortalama endeksi (TRIX), göreceli momentum endeksi (RMI) ve stokastik osilatör hızlı (STOF) göstergeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif ilişki gözlemlenmiştir. Ayrıca, göreceli güç endeksi (RSI) ve stokastik osilatör yavaş (STOS) göstergeleri ile istatistiksel olarak anlamlı negatif ilişki saptanmıştır. Sonuçlar, temel ve teknik analizlerin bütünleşik kullanımının hisse getirilerinin tahmininde daha doğru öngörüler sağlayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Stock exchanges, as the key indicators of capital markets, hold increasing significance in both global and national economies. Within these markets, Real Estate Investment Trusts (REITs) play a strategic role in fixed asset investments. Global population growth and accelerated urbanization have led to rising demand for real estate acquisition and leasing. The effectiveness of fundamental and technical analysis methods in predicting REIT returns is widely debated. While fundamental analysis offers long-term forecasts based on financial performance and valuation, technical analysis provides short-term predictions by analyzing price trends. In this study, the quarterly stock returns of REITs listed on Borsa İstanbul (BIST) between Q1 2014 and Q2 2024 were analyzed using panel data regression models. In the fundamental analysis regression model, a statistically significant positive relationship was found between stock returns (dependent variable) and the independent variables, return on equity (ROE) and price-to-book ratio (PDDD). Additionally, a statistically significant negative relationship was identified between stock returns and long-term debt ratio (UVBA). In the technical analysis regression model, a statistically significant positive relationship was observed between stock returns and the independent variables, the triple exponential moving average (TRIX), relative momentum index (RMI), and stochastic oscillator fast (STOF) indicators. In addition, a statistically significant negative relationship was found between stock returns and the independent variables, relative strength index (RSI) and stochastic oscillator slow (STOS). The results suggest that the integrated use of both fundamental and technical analyses provides more accurate predictions for stock returns.