21. yüzyılda gelişmekte olan ülkelerde mavi yakalı işgörenlerin stres kaynakları ve örgütsel yaşama yansımaları özel sektörde bir uygulama
Blue collar worker's stress resources and their reflections to organizational life in developing countries at 21st century an application at private
  1. Tez No: 348961
  2. Yazar: M. FAZLI AKYIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ÇİĞDEM KIREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
21. yüzyıla damgasını vuran küreselleşme olgusu, özellikle gelişmekte olan ülkelerde iş yaşamında ve sosyal yaşamda oluşturduğu yeni koşullarla işgörenlerin stres kaynaklarına yeni stresörler eklemiştir. Araştırmamızda, gelişmekte olan ülkelerdeki mavi yakalı işgörenlerin, sosyal ve kültürel çevredeki hızlı değişim ve sermayenin, bilginin, teknolojinin ülkeler arası akışkanlığı nedeniyle oluşan yeni stresörlerden ne denli etkilendikleri saptanmaya çalışılmıştır. Bunun yanısıra endüstriyel çalışma tarihi boyunca oluşmuş ve klasikleşmiş stres kaynaklarıyla, stresin bireysel ve örgütsel yaşama yansımaları da ele alınmıştır. Çalışmamızdaki araştırma evreni olarak, özel sektör sanayi kuruluşu ve örneklem olarak da kuruluştaki mavi yakalı işgörenler seçilmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket formu kullanılmıştır. Anket soruları 5'li Likert tipi ölçeğine göre düzenlenmiştir Araştırma sonucunda, küresel çaptaki işsizlik, ulusal düzeydeki oluşan ve olası iş yasası değişiklileri, iş güvencesi eksikliği, genel değer yargılarındaki değişim ve emekliliğin ütopya olarak algılanması en önemli stresörler olarak görülmüştür. Anahtar Kelimeler; küreselleşme, örgütsel yaşam, stres, stres kaynakları, stresin sonuçları.
Özet (Çeviri)
Globalization phenomen which makes its mark at 21st century, added new stressors to sources of stress especially in developing countries business and social life with new conditions. In our study, we tried to determine the blue-collar employees extention in developing countries, the social and cultural environment of rapid change and capital, information technology, due to the fluidity between the countries affected by the new stressors. Also classical sources of stress and stress individual and organizational implications that have occurred throughout the history of industrial work are discussed as well. In our study, industrial private sector has been selected as the universe of research and blue-collar employees in the organization have been selected as a sample. A questionnaire was used as a method of data collection. The survey questions organized according to 5-point Likert-type scale. As a result, the global-scale unemployment, the changes of labor law at the national level and potential of the lack of job security, the general perception of value judgments change and retirement utopia was seen as the most important stressors. Keywords; globalization, organizational life, stress, sources of stress, stress results.