Okul öncesi öğretmenleri mesleğe yabancılaşma ölçeğinin geliştirilmesi ve bir örnek uygulama
Developing vocational alienation scale for the preschool teachers (VAS-PT) and a sample study
  1. Tez No: 348973
  2. Yazar: GÜLŞEN KIHRI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, resmi ve özel okullarda görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin mesleki yabancılaşma boyutlarının (anlamsızlık, yalıtılmışlık, kendine yabanbılaşma, güçsüzlük, normsuzluk) cinsiyete, yaşa, çocuk sahibi olma, eğitim durumuna, görev yaptığı kuruma, mesleki kıdeme göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul Avrupa Yakasında bulunan 70 resmi ve özel okulda görev yapan 231 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma bağlamında bir“Okulöncesi Öğretmenleri İşe Yabancılaşma Ölçeği”geliştirilme aşamasında 143 madde (item) oluşturulmuş ve uzman görüşüne sunulmuştur. Lawshe analizi ile yapılan kapsam geçerliği işlemlerinin ardından 61 madde ölçekten çıkarılmış ve 11 madde üzerinde değişiklik yapılarak oluşturulan 82 maddelik taslak ölçek 2012-2013 eğitim öğretim yılında İstanbul Avrupa Yakası'nda Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Beşiktaş, Fatih, Güngören, Küçükçekmece, Zeytinburnu ilçesinde görev yapan 231 okul öncesi öğretmenine uygulanmıştır. Ölçeğin yapı geçerliğini saptamak amacıyla temel bileşenler analizi ile faktör analizi yapılmış ve varimax dik döndürme işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu analizler sonucunda 5 faktörlü (anlamsızlık duygusu, yalıtılmışlık duygusu, kendine yabancılaşma, güçsüzlük, normsuzluk) 69 maddeden oluşan ölçek elde edilmiştir. Güvenirlik için varimax rotasyon sonucu saptanan beş alt boyut ve ölçeğin tümü için Cronbach α (0.966) katsayıları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to exhibit whether dimensions of vocational alienation of the preschool teachers working at public and private schools (meaninglessness, sense of isolation, self-enstragement, powerlessness, normlessness) varies according to gender, age, having children, education level, his institution, professional seniority or not. The sample of the research consists of 231 preschool teachers working at 70 public and private schools on İstanbul European Side. In the context of research, 143 items were created and presented to the assessment of specialists at the stage of development of a“Preschool Teachers Profesional Alienation Scale”. After making the operations of validity of the scope by using Lawshe analysis, 61 item were removed from the scale and the draft scale containing 82 items were created by making changes on 11 items. Then, in the academic year 2012-2013, the draft scale were applied to 231 preschool teachers working in the districts of Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Beşiktaş, Fatih, Güngören, Küçükçekmece and Zeytinburnu on the European side of Istanbul. In order to detect the structural validity of the scale, principle components analysis and factor analysis were conducted and varimax vertical rotation process was held. As a result of these analyses, 5 factored (meaninglessness, sense of isolation, self-enstragement, powerlessness, normlessness) and Cronbach's α (.966) coefficients for the totality of the scale were calculated.