İlkokul öğretmenlerinin ve yöneticilerinin evlilik doyumu ve mükemmellik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between marital satisfaction and perfectionism of teachers and administrators in governmental primary schools
  1. Tez No: 348974
  2. Yazar: HATİCE BİTİRGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, resmi ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin ve yöneticilerin evlilik doyumları ile mükemmelliyetçilikleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Tarama modeline uygun olarak düzenlenen araştırmanın evrenini İstanbul İli Esenyurt ilçesindeki resmi ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenleri ve yöneticileri oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşıldığından örneklem alınmamıştır. Araştırmada Canel (2007) tarafından geliştirilen Evlilik Doyum Ölçeği (EDÖ) ve orijinali Hewit-Flett (1991), tarafından geliştirilmiş olup üniversite öğrencileri için Türkçe uyarlama çalışması Oral (1999) tarafından yapılan Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada veri analizleri SPSS 15.0 programı ile yapılmıştır. Parametrik olmayan verilere sahip ikiden fazla grubun ölçümlerinin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis, ikiden fazla grubun bağımsız örneklem tek yönlü varyans analizinin ortalamaları karşılaştırılmasında One Way ANOVA, t-Testi, frekans-yüzde, ortalama sapma ve korelasyon değerlerine bakılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şunlardır: Evlilik doyumu ve mükemmeliyetçilik düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde; evlilik uyumu alt puanı ile kendi odaklı mükemmeliyetçilik arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Evlilik doyumu alt puanları ile başkaları odaklı mükemmeliyetçilik alt puanı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. İlişki mutluluğu, çatışma, evlilik uyumu, eşin ailesi ile iletişim alt puanları ile toplum odaklı mükemmeliyetçilik arasında negatif yönde bir ilişki olduğu görülmüştür. İlişki mutluluğu, evlilik uyumu, eşin ailesi ile iletişim ve toplam mükemmeliyetçilik alt puanları arasında negatif yönde bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to determine the relationship between marital satisfaction and perfectionism of teachers and administrators in governmental primary schools. According to the study, the screening model has been used to answer the following questions: The sample of the study is formed by teachers and administrators who work in primary schools in Esenyurt district of İstanbul. In the study, the Marital Satisfaction Scale (EDO) developed by CANEL (2007) and the Multidimensional Perfectionism Scale, the original one has been developed by Hewit-Flett (1991), the Turkish adaptation study done by Oral (1999) and the Personal Information Form developed by the researcher has been used.The data analysis was performed by using SPSS 15.0 software. Comparison of measurements with the data of the group of more than two non-parametric was done by using Kruskal-Wallis, and the comparison of group which consists of independent sample of one-way analysis of variance mean was determined by using One Way ANOVA, t-test, frequency-percentage, mean deviation, and correlation values. The findings of the study are as follows: The correlation between levels of marital satisfaction and perfection; marital harmony-oriented perfectionism subscale score of their own is a significantly negative relationship-oriented perfectionism. There couldn?t be determined any meaningful relationship between marital satisfaction subscale score of others with lower scores. It has been determined is a negative relationship between relational happiness, conflict, marital adjustment, communication with the in-laws with the lower scores of community-oriented perfectionism. Relational happiness, marital adjustment, and marital communication with his/her family and has a total negative relation between perfectionism subscale scores.