Türkiye ve BDT-Türk Cumhuriyetleri arasındaki tarımsal işbirliği ve ticaret olanakları
Agricultural cooperation and trade opportunities between Turkey and CIS-Turkish republics
- Tez No: 34906
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
“Türkiye ve BDT - Türk Cumhuriyetleri Arasındaki Tarımsal işbirliği ve Ticaret Olanakları”konulu bu araştırmada, 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla oluşan 15 yeni Cumhuriyetten, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan mevcut tarımsal yapılan ve Türkiye ile işbirliği olanakları açısından ince¬ lenmiştir. Ekonomisi 70 yıl boyunca Merkezi Planlama sistemi ile yönlendirilen Türk Cum¬ huriyetlerinin; bu sistem etkisi altında gelişen tarımsal üretim yapılan, mevcut tarım sa¬ nayileri, pazarlama altyapılan ve sistemleri, ülkelerin genel ekonomik yapılarının temel özellikleri ile dış ticaret yapılan ve dış ticaret düzenlemeleri gibi konular incelenmiştir. Türkiye olarak kamu ve özel sektörün tanını ve tarımsal yapıyı etkileyen alanlarda mevcut işbkliğinin yanısıra çok çeşitli konularda işbirliğine gidilebileceği belirlenmiştir. Bu alanlar üretim, işleme (yatırım), nakliye, depolama ve pazarlama olarak tespit edil¬ miştir. ANAHTAR KELİMELER: BDT, Türk Cumhuriyetleri, tanın, bitkisel üretim, hayvansal üretim, kolhoz, solhoz, gıda sanayi, dış ticaret, takas, pazarlama
Özet (Çeviri)
in this dissertation, namely“Agricultural Cooperation and Trade Opportunities Between Turkey and CIS - Turkish Republics”Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrghyzstan, Uzbekistan and Türkmenistan which were established after disintegration of USSR in 1991,were examined according to their agricultural structure and cooperation opportunities with Turkey. Turkish Republics which were managed by Central Planning System över 70 years were discussed according to their agricultural production structure, current agro industry, marketing infrastructure and marketing systems, main economic indicators of countries, foreign trade structure and regulations. Public and private sector of Turkey can establish many new cooperation areas which effect agriculture and agricultural structure. These were concluded as the production, processing, transportation, storage and marketing areas. KEY WORDS : CIS, Turkish Republics, agriculture, vegetal production animal husbandary, collective farms, state farms, agro - industry, foreign trade, barter, marketing.