Farklı ekolojik koşullarda yetiştirilen bazı elma çeşitlerinde meyve gelişme ve olgunlaşması sırasındaki fiziksel ve kimyasal değişimler
- Tez No: 34908
- Danışmanlar: PROF. DR. A. İLHAMİ KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI EKOLOJİK KOŞULLARDA YETİŞTİRİLEN BAZI ELMA ÇEŞİTLERİNDE MEYVE GELİŞME VE OLGUNLAŞMASI SIRASINDAKİ FİZİKSEL VE KİMYASAL DE?İŞİMLER Ramin EZZATİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.A.İlhami KOKSAL 1994, Sayfa: 89 Jüri : Prof.Dr.A.İlhami KOKSAL Doç.Dr. Yücel GÜLSEN Doç.Dr.Rahmi TÜRK Bu çalışmada 1991-1992 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Bahçesinden ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne ait Kenan Evren Araştırma ve Uygulama Çiftliğinden alman Stark Spur Golden Delicious ve Starkrimson elma çeşitlerinde gelişme ve olgunlaşma sırasında meyve çapı, uzunluk, ağırlık ve meyve eti sertliği gibi fiziksel değişimlerin yanısıra toplam şeker, indirgen şeker, sakkaroz, toplam pektin, suda eriyebilir toplam kuru madde ve asit kapsamına ait kimyasal değişimlerin araştırılması ve bunların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ankara ve Haymana ekolojilerinden alınan Stark Spur Golden Delicious ve Starkrimson elmalarının meyve çapı, uzunluk ve ağırlıklarının derim zamanına kadar düzenli olarak arttığı saptanmış, Ankara ekolojisinden alman meyvelerin Haymana'ya göre daha iri ve daha ağır olduğu görülmüştür. Büyüme parametrelerine ait oransal artış miktarlarının gelişme döneminin başlangıcında yüksek olduğu derime doğru giderek azaldığı belirlenmiştir.II Ankara ve Haymana ekolojilerinden alınan çeşitlerde gelişme döneminin başlangıcında indirgen şeker ve toplam şeker yüksek düzeyde artış göstermiş, ağaç olgunluğunun başlangıcı ile indirgen şekerdeki artış hızı yavaşlamış, toplam şeker aynı hızla artmış, bu artış Ankara ekolojisine ait elmalar için daha fazla olarak kaydedilmiştir. Her iki ekolojiden alman çeşitlerde toplam pektin miktarı sürekli olarak artmış ve derim tarihinden önce azalmaya başlamış, Haymana ekolojisine ait her iki çeşit elmalar Ankara'dakilere nazaran toplam pektin içeriği açısından daha fazla bir değer göstermiştir. pH ve titre edilebilir asitte farklı ekolojilerden alman çeşitler arasında belirgin farklılığın olduğu tespit edilmiş, gelişmenin başlangıç safhasında Ankara ekolojisine ait elmaların asit oranı yüksek iken, derim zamanına doğru Haymana ekolojisine ait elmaların asit içeriği daha yüksek olarak bulunmuştur. Derim sonrası depolama aşamasında 90 gün sonunda Ankara ve Haymana ekolojilerinden alınan çeşitlerde ağırlık kayıbı Ankara'dan alman meyvelerde daha çok, indirgen şeker, toplam şeker ve sakkaroz miktarında ise Haymana'dan alınan meyvelerde kaybın daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Yine bu 90 gün içerisinde toplam kuru madde açısından Haymana'dan alınan meyveler daha çok kayıba uğrarken Ankara'dan alınan meyvelerin, toplam pektin içeriğinde depolamanın sonunda daha çok parçalanma görülmüştür. Asitlik açısından depolamanın sonunda Ankara'dan alman meyvelerin asit oranı daha yüksek olarak kaydedilmiştir. Haymana ekolojisinden alman elmaların Ankara'dakilere nazaran depolamaya daha dayanıklı olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Elma, Ekoloji, büyüme, gelişme, şekerler, karbonhidratlar, pektin, bileşim, kalite, organik asitler, pH.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Masters Thesis PHYSICAL AND CHEMICAL CHANGES DURING DEVELOPMENT AND MATURATION OF SOME APPLE VARIETIES GROWN DIFFERENT ECOLOGICAL REGIONS Ramin EZZATl Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof.Dr.A.Uhami KOKSAL 1994, Page: 89 Jury : Prof.Dr.A.Uhami KOKSAL Assoc.Prof.Dr.Yücel GÜLSEN Assoc.Prof.Dr.Rahmi TÜRK In this research which was conducted in 1991-1992, physical and chemical changes during fruit development and maturation in Stark Spur Golden Delicious and Starkrimson apple varities grown in Ankara and Haymana ecology were determined. Physical changes in fruit diameter, length, weight and flesh firmness were observed as well as the chemical indicator such as, reducing sugar, total sugar, sucrose, total pectin, total solible solid, pH and titratable acidity. As a result of this research, in both of varities fruit diameter, length and weight increased regularly until harvest time. The value of fruit diameter, length and weight of Ankara regions was more then fruits of Haymana regions.IV At the begining of development stage the relative increase of growth parameteres were higher than harvest time. This relative increases decreased throught to the harvest time. At the maturation begining, In both of the varieties reducing and total sugars increased to maximum at the begining of the fruit development stage, but velocity of increase in reducing sugar, decreased as fruits approach full maturity have highly increased. The velocity of increasing at reducing sugar was decreased but total sugar was increased. Sucrose has been determined approaching to middle of the development. In this resarch the value of total and invert sugares and sucrose of Ankara was higher than Haymana. Total pectin which increased continiously, was decreased befor harvest time at two ecological conditions of Ankara and Haymana. There were differences in pH and titrateble acidity between two ecological regions. After harvest time, during ripening at the end of ninety days in all of varities of Ankara and Haymana ecology, reducing sugar, total sugar, sucrose were increased, total pectin, pH and titratable acidity were decreased. The velocity of ratio increase of fruit weight and total solible solid are increased in both of Ankara and Haymana during storage of apple fruit. But also development of ratio increase of flesh firmness, sucrose, total sugar, reducing sugar, titratable acidity, total pectin, and pH are decreased in all of apple varities. KEY WORDS: Apple, ecology, growth, development, sugars, carbonhydtrates, pectin, composition, quality.