MEB hizmet içi eğitim uygulamalarının değerlendirilmesi: Kastamonu ili aday öğretmenleri örneği
The evaluation in-service training applications of the Ministry of National Education: Kastamonu province candicate teachers model
  1. Tez No: 349091
  2. Yazar: MURAT BALKIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hizmet içi eğitim adı altında her yıl düzenli olarak uygulanan Hazırlayıcı Eğitim ve Temel Eğitim Seminerlerinin aday öğretmenler tarafından değerlendirmelerini incelemektir. Bu araştırmada, Kastamonu ili merkez ve ilçelerine 2012 Ağustos döneminde atanan ilköğretim ve ortaöğretim aday öğretmenleri ile sınırlandırılmıştır. Araştırma; Tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma evrenini Ağustos 2012 öğretmen atamasında Kastamonu iline atanan merkez ve ilçelerindeki lise ve ilköğretim aday öğretmenleri oluşturmaktadır. Atanan 226 aday öğretmenin tamamına ulaşılmış ancak 179 aday öğretmen anket doldurmuştur. Araştırmada aday öğretmenlere temel eğitim ve hazırlayıcı eğitim başlığı altında 24?er sorudan oluşan anketler sunulmuştur. Aday öğretmenlerden 25. soruda işlenen konuları önem sırasına göre sıralamaları istenmiştir. Anketimizin analizinde t testi, anova analizi ve frekans analizleri yapılmıştır. Ankette sorulan likert ölçekli 48 sorunun güvenilirlik analizi sonucu 0,957 çıkmıştır. Elde edilen veriler SPSS 16.0 paket programına aktarılarak analiz edilmiştir. Bulgularda; aday öğretmenlerin, temel eğitim ve hazırlayıcı eğitiminde eğitim yeri olarak çalışma yerlerine yakın ilçelerin birleştirilmesinin barınma ve zamanlama yönünden öğretmenlere fayda sağladığı tespit edilmiştir. Seminer verenlerin şube müdürü, okul müdürü ve il milli eğitim denetmenlerinden oluşması eğitim verenler, eğitimin amacı ve kendilerine katkı sağlaması açısından yeterli olduğu belirlenmiştir. Seminerde verilen konular itibariyle ve yapılan sınavlarla ilgili de eğitim içeriğinin, uygulama ve değerlendirmenin, çalışma ortamına etkisinin olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this search is to investigate the evaluations, made by the candicate teachers, about preparatory and basic training seminars; in short in service training seminars, which are carried out regularly every year by the Ministery of National Education. This search is limited by the candidate teachers who were assigned in Kastamonu city- centre and districts in August, 2012. This search is an example of descriptive work in scanning model. This search includes the candidate teachers who were assigned to the high schools and primary schools in Kastamonu city-centre and districts. 226 candidate teachers were reached but just 179 of them filled out the questionnaire. The questionnaire involves 24 questions for preparatory training and 24 questions for basic training. The candidate teachers were asked to arrange the subjects according to the importance of the subjects in the 25th question. T test, anova analysis and frequency analysis were made in the questionnaire analysis. The reliability analysis result of the likert scale 48 questions is 0.957. The results were analyzed by transferring SPSS 16.0 packet programme In datum, it was identified that basic training and preparatory training is enough in terms of training place, accommodation and timing. Branch managers, school managers and national education inspectors gave lectures and this pleased the candidates in terms of the objective of training and the seminar. The exams which were applied at the end of the training didn?t affect the training content, application, evaluation and working environment.