İki farklı yem bezelyesinde sıra arası mesafelerinin verim ve diğer özelliklere etkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 3491
  2. Yazar: GOLAMREZA CHAYFEROUSH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT OKUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
- 65 - VI. ÖZET Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bö lümüne ait deneme tarlalarında 1987 yılında yürütülen bu araştırmada, iki farklı yem bezelyesinde (Stehgold ve Maxi), farklı sıra arası mesafelerinin (20-4-0-60 cm) verim ve diğer bazı özelliklere etkisi incelenmiştir. Bu araştırma, üç tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Deneme tarlası sonbaharda pamuk hasadını takiben sürülmüş, ekim için tohum yatağı ha- p zırlanmıştır. Bu işlemler sonunda 5 mx2.4 m « 12 m'lık parsellerde ekim 15.11.1986, hasat ise 5.6.198? tarihinde yapılmıştır. Ele alınan faktörlerin verim ve diğer özelliklere etkisinin sonuçları aşağıda özetlenmiştir. 1. Sıra arası mesafenin azalması ile Dane ve Saman Verimi, Danede Kuru Madde, Ham Protein, Ham Sellüloz, Ham Kül verimleri artış göstermekte ve en yüksek değerler 20 cm sıra arası mesafesinden elde edilmektedir. 2 * Sıra arası mesafe arttıkça her iki çeşit de de Bin Dane Ağırlığında artış gözlenmekte ve en yüksek değerler 60 cm sıra arası mesafesinden elde edilmektedir. 3. Sıra arası mesafemin. Saman/Dane Oranına, Danede Kuru Madde, Ham Protein, Ham Sellüloz ve Ham Kül Oranlarına, Bitki Boyuna, Bitkide Yandal, Bitkide Bakla ve Baklada Dane sayılarına etkisi olmamaktadır.- 66 - 4. Stehgold çeşidi ; Dane ve Saman Verimi, Danede Kuru Madde, Ham Protein, Ham Sellüloz, Ham Kül Verimleri, Dane de Ham Sellüloz Oranı ve Bitki Boyu açısından Maxi çeşidi ne göre daha yüksek değerler- vermektedir. 5» Maxi çeşidi ; Bin Dane Ağırlığı ve Baklada Dane Sa yısı değerleri açısından Stehgold çeşidine göre daha yüksek bul unmakt adır a 6. Çeşit faktörünün { Saman/Dane Oranına, Danede Kuru Madde, Ham Protein ve Ham Kül Oranlarına, Bitkide Yandal ve Bakla Sayılarına etkisi olmamaktadır. Elde edilen bu sonuçlar ışığında aşağıdaki önerilerde bulunabilinir s 1, Ege Bölgesi koşullarında, dane üretimi amaçlandığın da Stehgold çeşidi kullanılmalıdır. 2" Yapılacak üretimde sıra arası mesafesi 20 cm olmalı dır. 3. Bölgemiz koşullarında, pamuk hasadından sonra, tek yıllık olması nedeniyle, yem bezelyesinin iyi bir münavebe bitkisi» olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
- 6? - SUMMARY In this research, it was studied the effects of diffe rent row spacing (20-40-60 cm) on the yield and, other? agrono mic characters of two different isum arvense L. varieties (Stehgold and Maxi) the research was done at Aegean Univer sity Agriculture! Faculty deparment of field crops in 1987. The design of the experiment was block randomized with three replications» The experiment field was ploughed after harvesting cot ton in the Autumn and seedbed was prepared. 2 The area of the plots were 5x2,4-.= 12 m, the planting was done in the 15.11.1986 and harvested in the 5.6.1987. The results can be summarized as the follows : 1. By. the decreasing of row distance the yields of seed and straw, the yields of dry matter, crude protein, crude fiber and crude ash in the seed increased and the best re sults were obtained with 20 cm row spacing. 2. The weight of 1000-seed on the both of tw© varieties increased by increasing of row spacing and the highest values were obtained with the 60 cm row spacing. 3. The row distance weren't effected on the ratio of straw/ seed, dry matter per-cent, crude protein per-cent, crude fiber per-cent, crude ash per-cent in the seed, plant height, branche's number/plant, legume number/plant and seed number /I egume.- 68 - 4. Stehgold variety 5 in the yields of seed and straw, the yields of dry matter, crude protein, crude fiber, crude ash in the seed and crude fiber per-cent in the seed and plant height gave higher values than the Maxi variety. 5. The Maxi variety ; the weight of 1000-seed and seed number A ©gume were higher than the Stehgold variety. 6» The variety factor weren't effected on the ratio straw/ seed, dry matter per-cent, crude protein per-cent, crude ash per-cent in the seed, branche's number/plant, le- gume number/plant. Following to these results, it must be suggested that ; 1. The Stehgold variety should be used if it is wanted to produce seed under Aegean region conditions. 2. The row spacing must be 20 cm. 3. Under our region conditions, because it is annual plant, pisum arvense L. may be a good rotation crop after harvesting cottoia.