Yem bezelyesi ve macar fiğinin, tritikale ile farklı karışım oranlarının yem verimine ve kalitesine etkileri
The effects of different mixture ratios of tritikale with forage pea and hungarian vetch on forage yield and quality
- Tez No: 1011200
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN ALTINOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Ankara iklim koşullarında yetiştirilen yem bezelyesi, macar fiği ve tritikalenin yalın ekimleri ile farklı oranlardaki ikili ve üçlü karışık ekimlerinin ot verimi ve kalite özellikleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, bölge koşullarında bu üç bitkiye ait bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, ham protein oranı ve ham protein verimi bakımından en uygun karışım oranlarının ortaya konulması hedeflenmiştir. Araştırma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında 2020–2021 ve 2021–2022 yetiştirme mevsimlerinde yürütülmüş olup, deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede yem bezelyesi, macar fiği ve tritikalenin yalın ekimleri ile çeşitli oranlardaki üçlü karışım kombinasyonları uygulanmıştır. Araştırmaya göre, yem bezelyesinde en yüksek bitki boyu tritikale ile yaptığı %50 karışımdan, macar fiğinde ise yem bezelyesi %5 + macar fiği %20+ tritikale%75 karışımlarından; tritikalede en yüksek bitki boyu yalın ekimlerde belirlenmiştir. Yeşil ot verimi genel olarak her iki baklagil çeşidi ile tritikalenin %25 ve %50 oranlarında olduğu karışımlarda yüksek bulunmuştur. Kuru madde verimi ve ham protein verimi bakımından %15 yem bezelyesi + %35 macar fiği + %50 tritikale karışımı öne çıkarken, ham protein oranı yem bezelyesi ve macar fiğinin yalın ekimlerinde daha yüksek belirlenmiştir. Karışım etkinliği (LER) ise tritikalenin %25 oranında macar fiği ve %50 oranında yem bezelyesi ile oluşturduğu kombinasyonlarda üstün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of monocropping and different proportions of binary and ternary mixed sowings of forage pea, Hungarian vetch, and triticale grown under Ankara climatic conditions on herbage yield and quality traits. The study aimed to identify the most suitable mixture ratios for plant height, green herbage yield, dry matter yield, crude protein content, and crude protein yield of these three species under regional conditions. The research was carried out at the experimental field of the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Ankara University during the 2020–2021 and 2021–2022 growing seasons. The experiment was established according to a randomized complete block design with three replications. Monocrops of forage pea, Hungarian vetch, and triticale, as well as various ternary mixture combinations at different ratios, were applied in the experiment. According to the research, the greatest plant height in forage pea was obtained from the 50% mixture with triticale; in Hungarian vetch, it was obtained from the mixtures of 5% forage pea + 20% Hungarian vetch + 75% triticale; and in triticale, the greatest plant height was determined in monocropping. Green herbage yield was generally high in mixtures of legumes and triticale at 25% and 50% ratios. In terms of dry matter yield and crude protein yield, the mixture of 15% forage pea + 35% Hungarian vetch + 50% triticale was prominent, while crude protein content was higher in monocrops of forage pea and Hungarian vetch. The land equivalent ratio (LER) was found to be superior for triticale-Hungarian vetch combinations at 25% and forage pea at 50%.