Ege Bölgesi'nde clytrinae (col.: chrysomelidae) altfamilyası türleri üzerinde sistematik çalışmalar
Contribution to the sistematical studies of clytrinae (Col.: chrysomelidae) in the aegean region
- Tez No: 3490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ KISMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada Clytrinae (Chrysomelidae) altfamilyasının Ege Bölgesi'nde bulunan türleri, yayılışları, bulundukları yerler ve konukçularının saptanması amaçlanmıştır. Baha önce Ege Bölgesi'nden toplanıp, usulüne uygun olarak iğnelenmiş, müzede saklanan örnekler incelenmiş ve ilgili literatür taranmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda ; Ege Bölgesi'nde 6 cinse bağlı toplam~22 tür saptanmıştır. Bunlar Labidostomis cinsine bağlı L. asiatica Paid., L^ dec ipi ens Fald., L_j_ humeralis Schneid., L_j_ lon- gimana (L.), Lj_ maculipennis Lefevre, L;_ mesopotamica Heyden, L. oertzeni Weise, Lj_ propinqua Paid, ve Lj_ rufa Wait}.* Miopristis cinsine bağlı M_j_ dentipes 01. # Antipa cinsine bağlı A. macropus 111. ; Clytra cinsine bağlı Ç_j. atraphaxidis (Pallas), C. bodemeyeri Weise, Ç^ laeviscula Ratz., Ç^ laticollis Weise, Ç^ no- vempunctata 01. ve Ç^ Valerianae Menetriesj Smaragdina cinsine bağlı S. biornata (Lefevre), Ş^. 1 im bata (Steven), Şj_ tibialis (Brulle), S. xanthaspia (Germar)j Coptocephala cinsine bağlı Ç_s. unifasciata (Scopoli) 'dir. Bulunan bu türlerden Labidostomis humeralis, Miopristis denti pes ve Clytra laticollis Türkiye için yeni kayıt niteliğindedir. Bu çalışmada Ege Bölgesi'nde bulunan Clytrinae altfamilyasma bağlı türlerin genel özellikleri, sinonimleri, dünyadaki ve yurdumuzdaki yayılışları ile üzerinde bulunduğu bitkiler verilmiştir. Yapılan değerlendirmelere göre; ele alınan 22 tür içinde bulundukları yer ve miktarlarına dayanarak Clytra novempunctata-53- (134 birey)1, C. atraphaxidis (54 Mrey), Smaragdina limbata (114 birey), Coptooephala unifaaoiata (73 birey) ve Labidostomis oertzeni (90 birey)'nin Ege Bölgesi'nde en yaygın türler olduğu anlaşılmıştır. Bu sayılan türler içinde C. novempunotata ve S» limbata özellikle taş çekirdekli meyve ağaçlarında "bulunmuşlardır. Bu ağaçların yapraklarını ilkbaharda yemek suretiyle delik deşik ederler, batta bazen yaprakların tamamını da yiyebilirler. Bu nedenle üzerinde durulması gereken türler olarak görül mektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY CONTRIBUTION TO THE SETEMATICÂL STUDIES OP CLYTRINAE (COL. iCHRYSOMELIDAE) IN TEE AEGEAN REGION The purpose of this study is to Taring to light the morphology, distribution and host plants of the species of Clytrinae which are found in the Aegean Region. The depozited material in the Department of Plant Protection, Faculty of Agriculture, University of Ege, Izmir are used for examina tion in this study. As the result of the studies; totaly 22 species in 6 genera were found out in the Aegean region. These were; Labidostomis asiatica Fald., L± deoipiens Fald., L»_ humeralis Schneid., L^ longimana *L. ), L. maoulipennis Lef evre, 1^ mes op ot arnica Heyden, L_j_ oertzeni Weise, L. propinqua Fald. and L^ rufa Walt. ; Mopristis dentipes 01. } Antipa mao- ropus 111. | Clytra atraphaxidis (Pallas), C. bodemeyeri Weise, C. laevius- oula Ratz., C, latioolliB Weise, C. novempunotata 01. and C. Valerianae Menetriesj Smaragdina biemata (Lefevre). S. 1 imbata (Steven), S. tibialis (Brulle), S. xanthaspis (Germar); Coptooephala unifasciata (Scopoli). Among these species Labjdostomis humeralis t Mopristis dentipes and Clytra laticollis were recorded for the first time in Turkey. 3h this study, the species of Clytrinae were explained morpholo gically and their synonims, distribution and the host plants are also given. According to the results, it was seen that Clytra novempunotata (134 specimens), C. atraphaxidis (54 specimens), Smaragdina limbata (114-55- specimens), Coptooephala unifasoiata (73 specimens) and Labidostomis oertzeni (90 specimens) were the most common species in the Aegean region. From the species mentioned above jC^ novempunctata and S^ 1 imbata.was harmful particularly on stone fruit trees by eating the leaves. For this reason, it must be detailed study on these two species.