Yerelmasından etil alkol üretimi ve içki ispirtosu olarak kullanılma olanağı
  1. Tez No: 34912
  2. Yazar: MEHTAP (KARAOĞLU) ÇAĞÇAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YERELMASINDAN ETİL ALKOL ÜRETİMİ VE İÇKİ İSPİRTOSU OLARAK KULLANILMA OLANA?I Mehtap ÇA?ÇA? (KARAO?LU) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman; Prof.Dr.Işıl FİDAN 1994, Sayfa: 28 Jüri : prof.Dr.Işıl FİDAN Prof.Dr.Oğuz KILIÇ Doç.Dr.İsmail YAVAŞ Bu çalışmada Türkiye'de yetiştirilen yerelmasının hemen hemen %90'nın yetiştiği Beypazarı'ndan sağlanan yerelmasında etil alkol üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretimde Rasse XII, Narince III, Kalecik ve Steinberg mayalarından yararlanılmış, en iyi verime Rasse XII ve Steinberg mayaları kullanıldığında ulaşılmıştır. 1:3 ve 1:2 oranında seyreltilen mayşelerden sağlanan alkol miktarları arasında büyük bir fark gözlenmemiştir. Etil alkol üretiminde asıl amaç inülinden fruktoz elde etme olmuştur. Bunun için 2 ayrı yöntem denenmiştir. Birincisi pH 2'de 100°C'de 1 saat ısıl işlem, diğeri kendi pH'sında (pH 6.2) 60- 65°C'de 2 saat ısıl işlem olmuştur. Bunların fruktoza dönme oranlan pH 2'de %79.01, pH 6.2'de %77.3 dolayında kalmıştır. Birincide 100 kg yerelmasından 11 1 etil alkol, ikincide ise 10 1 etil alkol sağlanmıştır. Etil alkolün kromatografik incelenmesinde mayaya bağlı olarak yüksek alkol miktarları farklılık göstermektedir. Rasse XII mayası ile fermentasyon sonucu oluşan alkolde 36 mg/1 asetaldehit, 335 mg/1 metanol, 122 mg/1 n-propanot, 470 mg/1 i-amil alkolü elde olunmuş; Narince III mayası ile 30 mg/1 asetaldehit, 210 mg/1 metanol, 130 mg/1 n-propanol, 520 mg/1 i-amil alkolü saptanmış; Kalecik mayası kullanılarak gerçekleştirilen fermentasyon sonucu 38 mg/1 asetaldehit, 215 mg/1 metanol, 122 mg/1 n-propanol, 484 mg/1 i-amil alkole ulaşılmış; Steinberg mayası ile 47 mg/1 asetaldehit, 203 mg/1 metanol, 143 mg/1 n-Propanol, 350 mg/l i-amil alkole ulaşılmıştr. ANAHTAR KELİMELER : înülin, D-fruktoz, D-glukoz, fermentasyon, etil alkol
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE PRODUCTION OF ETHANOL FROM THE JERUSALEM ARTICHOKES AND THE USAGE POSSIBILITY OF IT AS A STILLAGE Mehtap ÇA?ÇA? (KARAO?LU) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Food Engineering Supervisor : Prof.Dr.Işıl FİDAN 1994, Page: 28 Jury : Prof.Dr.Işıl FİDAN Prof.Dr.Oguz KILIÇ Assoc. Prof.Dr. İsmail YAVAŞ In this study, ethanol is produced from the Jerusalem artichokes which is grown in Beypazarı is a city of Turkey which grows the 90% of the production of Turkey. In this research Rasse XII, Narince UJ, Kalecik and Steinberg yeasts were used in ethanol production. Rase XII and Steinberg yeasts were more efficient in fermentation. The samples were diluted by using 2 or 3 times of water and it has been founded that there is no significant differences between the samples. For into produce ethanol from Jerusalem artichokes, first step was to change the inulin to the fructose. For this aim two different methods were used. In first process the sample was heated one hour at 100°C, by using pH 2. At the second process the sample was heated two hours at 60-65°C, by using pH 6.2 which is the pH of Jerusalem artichokes. The percentage of fructose at pH 2 was 79.01 % and at pH 6.2 was 77.3 % in dry matter. In the first 11 litres ethanol was produced from the 100 kg. of Jerussalem artichokes, and at he second process 10 litres ethanol was produced from the same amount of Jerussalem artichokes. In the cromotografic consideration of ethanol there is differences in the high alcohol percentages depends on the yeasts. In the alcohol which is produced with the Rasse XII yeast, the proportion of acedaldhyd is 36 mg/1, and the methanol is 335 mg/I, n-prophanol is 122 mg/1, 70 mg/1 i-amylalcohol is obtained. Also with Narince III yeast, 30 mg/1 acedaldehyd, 210 mg/1 methanol 130 mg/1 n prophanol and 520 mg/1 i-amylalcohol was obtained. With the fermentation in which the Kalecik yeast was used, 38 mg/1 acedaldehyd, 215 mg/1 methanol, 122 mg/1 n-prophanol and 484 mg/1 i-amylalcohol was obtained. And with Steinberg yeast 47 mg/1 acedaldehyd, 203 mg/1 methanol, 143 mg/1 n prophanol, and 350 mg/1 i-amylalcohol was produced. KEY WORDS : Inulin, D-fructose, D-glucose, fermentation, ethanol.