Oyun temelli matematik eğitim programının çocuğun matematik gelişimine etkisinin incelenmesi
Researching the effect of mathematical education programme based on playing, on the child's mathematical development
- Tez No: 349111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, ?Oyun Temelli Matematik Eğitim Programı?nın Çocuğun Matematik Gelişimine Etkisini İncelemek?? amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğü?ne bağlı ilköğretim okullarındaki anasınıflarına devam eden, normal gelişim gösteren çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemine deney I grubuna Cumhuriyet İlköğretim Okulu?na devam eden sabah grubu (n: 24), deney II grubuna Cumhuriyet İlköğretim Okulu?na devam eden öğle grubu (n: 24) ve kontrol grubuna ise Cumhuriyet İlköğretim Okulu?na devam eden sabah grubu (n: 21) yarım gün eğitim alan daha önce matematik eğitimi almamış 69 çocuk dahil edilmiştir. Araştırmada çocukların matematik gelişimine `Oyun Temelli Matematik Eğitimi Programı?nın etkisini belirlemek amacıyla ön test/ son test/ kalıcılık testi kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada, çocuklar ve aileleri hakkında bilgi almak için `Genel Bilgi Formu?, çocukların matematik gelişimlerini belirlemek için Clausen ve diğ. (2004) tarafından geliştirilen ve Türkiye?de geçerlik güvenirlik çalışması Çelik ve Kandır (2011) tarafından yapılan ?Matematik Gelişimi 6 Testi? (Progress in Maths 6) kullanılmıştır. Deney I grubundaki çocuklara 10 hafta süre ile haftada 5 iş günü `Oyun Temelli Matematik Eğitimi Programı? ve 10 hafta boyunca her haftanın son iş günü(cuma) `Oyun Temelli Matematik Eğitimi Programı?nı Destekleyen Aile Katılımı Çalışmaları?, deney II grubundaki çocuklara 10 hafta süre ile haftada 5 iş günü `Oyun Temelli Matematik Eğitimi Programı? uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocuklara ise sınıf öğretmenleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı 36-72 Aylık Çocuklar İçin Okul Öncesi Eğitim Programı uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde gruplar arasında farklılık incelenirken ikili gruplarda normal dağılan değişkenlerde Bağımsız Örneklemler İçin T Testi(Independent Samples t Test) ikiden fazla gruplarda ise, normal dağılan değişkenlerde Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA), hangi gruplar arasında farklılık olduğunu belirlemek içinde Scheffe Testi kullanılmıştır. Ön Test/Son Test/Kalıcılık Testi puanları karşılaştırılırken normal dağılan değişkenlerde Eşleştirilmiş Örneklemler İçin T Testi(Paired Samples T Test) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, deney I, deney II ve kontrol gruplarının ön test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır(p>0.05). Deney I, deney II ve kontrol gruplarının son-test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır(p0.05). Kontrol grubunun ön test ve son test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir(p>0.05).
Özet (Çeviri)
This research aimed to analyze ?the effect of mathematical education programme based on playing, on the child?s mathematical development?. The population of the research consists of students of the pre-school classes in the primary schools managed by Osmaniye National Education Directorate in 2011-2012 education year who are growing normally. The samples of the research are like that; the pre-school students (morning group) in the Cumhuriyet Primary School are chosen for the first experiment group (n:24) , the pre-school students (afternoon students) in the Cumhuriyet Primary School are chosen for the second experiment group ( n:24) and 69 half-time schooling students in the Cumhuriyet Primary School who haven?t studied Maths before are chosen for the control group (n:21). Pretesting/Last-testing/permanence testing and the experimental design with control group are used on the purpose of determining the effect of Mathematical education based on play on the mathematical development of children. In this research, ?general information form? is used to have an information about children and their families and ?progress in Maths 6 test? reformed by Clausen and the others (2004) of which validity and reliability studies are carried out by Çelik and Kandır in Turkey (2011) is used to determine children?s mathematical development. Mathematical education programme based on play has been applied to the first experiment group for 5 weekdays in a week during 10 weeks and family participation studies supporting the mathematical education programme has been applied to the same group on Fridays of the all 10 weeks. Mathematical education programme based on play has been applied to the second experiment group for 5 weekdays in a week during 10 weeks. Preschool education programme of Ministry of National Education produced for the 36-72 months old children has been applied to the control group. Researching the differences between groups in the research analysis, independent samples t test is applied to the pair groups for the factors ranged normally, ANOVA is applied to the groups having members more than two for the factors ranged normally and Scheffe test is applied to determine which groups are having differences among theirselves. Paired samples t test is applied for the factors ranged normally to compare the results of the pretests/last-tests and the permanence tests. Following the researches, statistically significant difference isn?t appointed between the averages of the pretest results of the first, second experiment groups and control group (p>0.05) but statistically significant difference is appointed between the averages of the last test results of the first, second experiment groups and control group (p0.05). Statistically significant difference isn?t appointed between averages of the pretest and last test results of the control group (p>0.05).