Gayrimenkul yatırım ortaklarında vergilendirme sürecinin bağımsız denetim ile yönetim kurulu beyanı açısından önemi
The importance of taxation process in real estate investment partnerships in terms of independent auditing and administration firm declaration
- Tez No: 349145
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER ÜNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO) gayrimenkullere, gayrimenkul projelerine, gayrimenkule dayalı haklara ve sermaye piyasası araçlarına ve diğer sermaye piyasası araçlarına yatırım yapabilen, belirli projeleri gerçekleştirmek üzere adi ortaklık kurabilen sermaye piyasası kurumlarıdır. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları sahip oldukları özellikler nedeniyle hem gayrimenkul hem de finans sektöründe yer alırlar. Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının ilk ortaya çıkışı 1960'lı yıllarda Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) görülmüştür. Ülkemizde ise gayrimenkul sektörümüzün en önemli aktörlerinden biri olan GYO'lar, ilk defa 1995 yılında Sermaye Piyasası Kurulu Tebliği ile düzenlenmiştir. Sermaye piyasasında çok önemli bir yeri olan gayrimenkul yatırım ortaklıkları, faaliyet alanlarıyla ilgili yapılması gereken işlevleri yerine getirebilmeleri için bağımsız dış denetim yaptırmaları sermaye piyasası mevzuatınca zorunlu kılınmıstır. Bu zorunlulukla beraber Sermaye Piyasası Kurumu (SPK), gayrimenkul yatırım ortaklıkları için bağımsız denetimin kurumsal ilkeler doğrultusunda ve yatırımcılar açısından daha anlaşılır olması için
Özet (Çeviri)
Real Estate Investment Partnerships (REIP) are the capital market organizations which could make investments to the immovable properties, immovable property projects, rights based on immovable property and the capital market instruments and other capital market instruments and which could establish ordinary partnership in order to realize certain projects. Thus, the Real Estate Investment Partnerships take part not only in the real estate but also in the finance sector because of the characteristics owned. The first appearance of the Real Estate Investment Partnerships is seen in the United States of America (USA) in 1960's. In our country, REIPs which is one of the most important actors of the real estate sector is regulated in accordance with the Capital Market Board Announcement in the year 1995 for the first time. The Real Estate Investment Partnerships which have a very important place in the capital market are obliged to perform independent external audit in order to perform the functions which are required to be made relating to the areas of activity in accordance with the capital market regulations. In addition to such obligations, the Capital Market Board (CMB) stipulates the importance and clarification of the