Sportmenlik ve etik ilişkisi
The relationship of between ethics
  1. Tez No: 349189
  2. Yazar: EMİNE ÜLKAY TOPCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL KARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma da, etik ve sportmenlik ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Araştırma ilişkisel tarama modeli olup, veriler anket yöntemiyle elde edildi. Sporcuların sportmenlik yönelimleri ve etik eğilimlerinin incelendiği çalışmanın örneklem grubu farklı cinsiyet, yaş ve branştan olan Bolu ve çevresinde yaşayan tesadüfi 300 sporcudan oluşturuldu. Veri toplama aracı olarak birinci bölümde kişisel bilgileri sorgulayan ifadelere yer verilirken ikinci bölümde ?Etik Duruş Anketi? , üçüncü bölümde ise ?Çok Yönlü Sportmelik Eğilimleri Ölçeği? kullanıldı. EDÖ?nin idealizim ve görecelilik alt boyutlarında inceleme yapılırken, ÇYSEÖ ölçeğinde sosyal değerlere saygı, spora adanma, kurallara ve görevliye saygı ve rakibe saygı alt boyutları incelendi. Araştırma hipotezlerini test etmek amacıyla verilerinin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma ve frekans/yüzde gibi betimsel istatistikler ve Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilks normal dağılım testleri, Pearson korelasyon testi, bağımsız gruplarda t-testi, Mann-Whitney U testi ve çoklu varyans analizi(MANOVA) testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the correlation between ethic position and sportsmanship attitudes of university students who participate in sport. In this study correlational survey model was used and the data was obtained through questionnaire method. The sample group of the study was composed of randomly selected 300 student athletes of Abant İzzet Baysal University from different sex, age and sport branches. As data collection instrument, in the first section there were items questioning demographic information, the second section was composed of Ethics Position Questionnaire (EPQ) and The Multidimensional Sportspersonship Orientation Scale (MSOS) was used in the third section. In order to test the research hypothesis descriptive statistics such as arithmetic mean, standard deviation, frequencies, Kolmogorov-Smirnov/ Shapiro-Wilks normality tests, Pearson Correlation Test, Mann-Whitney U Test and Multiple Analysis of Variance (MANOVA) were conducted.