Altyapı futbolcularında spor karakteri ile ahlaki karar alma ilişkisinde empatinin aracılık rolü
The mediating role of emphaty in the relationship between sport character and moral decision-making among youth football players
  1. Tez No: 964128
  2. Yazar: BURAK ARICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TÜRKSOY IŞIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, spor ortamında karakter, empati ve ahlaki karar alma tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilinin Avrupa yakasında amatör olarak futbol oynayan, 12–18 yaş aralığında yer alan 1025 erkek sporcu oluşturmaktadır. Katılımcılar, ölçüt örnekleme yöntemiyle; cinsiyet, yaş aralığı ve lisanslı sporcu olma kriterlerine göre belirlenmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra, gruplar arasındaki farklılıkları incelemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır.Ayrıca altyapı düzeyindeki futbolcuların spor karakter özelliklerinin, ahlaki karar alma tutumları üzerindeki etkisini ve bu ilişkide empati düzeyinin aracı rolü incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda olumlu karakter özelliklerinin (Dürüstlük, Merhamet, Sportmenlik, Adalet), empati düzeyini artırarak bireylerin ahlaki karar alma tutumlarını olumlu yönde etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Diğer yandan, antisosyal eğilim değişkeninin empatiyi azaltarak ve doğrudan yollarla bu tutumları olumsuz yönde etkilediği ve empati değişkeninin bu etkilerde önemli bir kısmi aracı rol üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Demografik değişkenlere ilişkin bulgular incelendiğinde; ebeveynin lisanslı spor geçmişine sahip olması durumunda adalet puanlarının anlamlı şekilde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bunun dışında, ebeveynin spor konusunda destek verip vermemesi değişkenine göre yalnızca merhamet puanlarında anlamlı bir fark gözlenmiş, destek almayan sporcuların merhamet düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Diğer demografik değişkenler açısından (disiplin cezası alma, ebeveyn desteği, sporu severek yapma, sporu meslek olarak yapma) karakter, empati ve ahlaki karar alma tutumları puanlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Elde edilen bulgular, sporda karakter gelişimi ve empatik becerilerin, genç sporcuların ahlaki karar alma süreçlerinde önemli bir rol oynadığını ortaya koymakta; bu bağlamda spor eğitiminin etik boyutunun güçlendirilmesine yönelik öneriler geliştirilmesini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using the relational survey model to examine the relationship between character, empathy, and moral decision-making attitudes in the sports environment. The sample of the study consisted of 1,025 male athletes aged 12–18 who play amateur football on the European side of Istanbul. Participants were selected using criterion sampling based on gender, age range, and being a licensed athlete. In addition to descriptive statistics, an independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were conducted to examine differences between groups. Furthermore, the study investigated the impact of sports character traits on moral decision-making attitudes among youth-level football players and the mediating role of empathy in this relationship. Findings revealed that positive character traits (honesty, compassion, sportsmanship, fairness) enhanced empathy levels and positively influenced individuals' moral decision-making attitudes. On the other hand, the variable of antisocial tendency was found to negatively affect these attitudes by reducing empathy and through direct pathways, with empathy playing a significant partial mediating role in these effects. Regarding demographic variables, it was determined that athletes whose parents had a history of licensed sports participation had significantly higher fairness scores. Additionally, a significant difference was observed only in compassion scores based on whether or not the athlete received parental support in sports, with athletes lacking support demonstrating higher levels of compassion. No significant differences were found in character, empathy, and moral decision-making attitude scores in terms of other demographic variables (receiving disciplinary punishment, parental support, enjoying sports, pursuing sports as a profession). The findings highlight that character development and empathic skills in sports play a significant role in young athletes' moral decision-making processes. In this context, the results support the development of recommendations to strengthen the ethical dimension of sports education.