Kur'an-ı Kerim'de ahiret hayatının aşamalarını anlatan kavramların tasnif ve tahlili
Classification and analyse of the concepts describing the stages of akhira life in holy Qur'an
- Tez No: 349226
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
`Kur?an-ı Kerim?de Ahiret Hayatının Aşamalarını Anlatan Kavramların Tasnif ve Tahlili? başlıklı bu araştırmamızda Kur?an-ı Kerim?de inşa edilen ahiret tasavvurunu ortaya koymaya çalıştık. Üç ana bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünü `Kur?an-ı Kerim?de ifade edilen zaman algısının incelenmesine ayırdık. Bu amaçla farklı ayetlerde dünyevi ve uhrevi zamanları anlatmakta kullanılan kelime ve kavramları belirledik ve bunları semantik tahlile tabi tutarak bütünsel bir zaman tasavvuruna ulaşmaya çalıştık.Çalışmamızın ikinci bölümünde ahiret hayatını konu alan ayetleri derledik. Bu ayetlerdeki olay örgüsü ve kullanılmış zaman bağlaçlarından hareketle ahiret hayatını altı farklı aşamaya ayırdık ve her bir aşamada gerçekleşeceği ifade edilen olay ve durumları sıraladık. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise Kur?an-ı Kerim?de ahiret hayatının aşamaları içerisindeki farklı olay ve durumları anlatmakta kullanılan kelime ve kavramları tespit ettik ve bunları semantik tahlile tabi tuttuk. Kelime ve kavramların günlük dildeki ve Kur?an-ı Kerim?deki manalarını karşılaştırdık, kelimelerin kavramlaşma sürecinde kazandıkları yeni manaları ortaya koyduk. Böylece kavramlar arası ilişkilerden yola çıkarak Kur?an-ı Kerim?in ahiret hayatına dair temel mesajına ulaşmayı hedefledik.
Özet (Çeviri)
In our research titled, ?CLASSIFICATION AND ANALYSE OF THE CONCEPTS DESCRIBING THE STAGES OF AKHIRA LIFE IN HOLY QUR?AN?,we tried to explain the imagination of akhira made in Holy Qur?an. We seperated the first chapter of our study to the concept of `time? desribed in it. For his purpose we defined the words and concepts used to Express the time in this world and in akhira.Then, by analysing these words and concepts semantically, we tried to reach the general time imagination of Holy Qur?an.In the second chapter, we compiled verses releted to akhira. From the episodes narrated and time conjunctions used in these verses, we divided all akhira life into six stages. We ranged events and conditions of akhira life. In the third chapter of our study, we defined the words and concepts used to express these events and conditions. Then we analysed them semantically. We compared usages of these words and concepts in everyday life and in Holy Qur?an. Therefore we defined new meanings belong to these words, which they gained in conception process. So we aimed to reach the basic message of Holy Qur?an about akhira life by analysing the relations among these concepts.