Fizyolojik yaşın değişik olumlu bazı patates çeşitlerinde (S. tuberosum l.) fizyolojik verim ve kalite özelliklerine etkileri
  1. Tez No: 65738
  2. Yazar: HAKAN ÜNÜBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
III ABSTRACT FİZYOLOJİK YAŞIN DEĞİŞİK OLUMLU BAZI PATATES ÇEŞİTLERİNDE (S. tuberosum L.) FİZYOLOJİK VERİM VE KALİTE ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ ÜNÜBOL, Hakan Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Celal ÇALIŞKAN Şubat 1997, 50 sayfa Bu araştırma, Menemen dikim yerinde, 1995 yılında ve 2. ürün dikim koşullarında, farklı fizyolojik yaş gruplarının ( 1= Normal yumru dönemi, 11= Tek filiz dönemi, 111= Çift filiz dönemi, IV= Çok filiz dönemi ), değişik olumlu bazı patates çeşitlerinde (Agria, Remerka, Liseta) verim komponentleri, verim ve kalite özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmanın sonuçlarına göre; genelde, fizyolojik yaş dönemleri arasındaki farklılıklar, ele alman özelliklerde önemli çıkmıştır. Burada, en yüksek bitki boylan IV. fizyolojik yaş dönemi ve en geç çıkış ve olum süreleri ise I. ve IV. fizyolojik yaş gruplarında saptanmıştır. Bitki basma en yüksek yumru sayısı 4.60 ile IV. fizyolojik yaş döneminden, en yüksek tek yumru ağırlığı 92.53 gr. ile UJ. ve en yüksek dekara yumru verimi (1853.2 kg/da) ise yine HI. fizyolojik yaş grubundan elde olunmuştur. Yine burada, fizyolojik yaş grupları bakımından % kuru madde ve nişasta miktarları arasındaki fark önemli düzeyde bulunmamıştır. Verim komponentleri, verim ve kalite ele alındığında en iyi sonuçlan, UJ ve IV no.'lu yaş gruplan getirmiştir. Anahtar Kelimeler : Patates, Tohumluk Yumru, Filizlenme, Önfilizlendirme ve Verim.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECT OF PHYSIOLOGICAL AGE ON THE YIELD AND QUALITY CHARACTERISTICS IN POTATOES CULTIVARS (S.tuberosum L.) WITH DIFFERENT MATURITY ÜNÜBOL, Hakan Msc in Field Crops Department Supervisor : Prof. Dr. Celal ÇALIŞKAN February 1997, 50 pages This study was carried out to determine the effect of different physiological ages ( 1= Normal tuber stage, 11= Single sprout stage, IH= Double sprout stage IV= Multiple sprout stage ) on the yield components and quality characteristics in some potato cultivars (Agria, Remerka and Liseta ) with different maturity. The experiment was conducted under the second crop production conditions at Menemen in 1995. In general, the physiological age combinations have significantly affected the traits measured in the study. The highest plant height was obtained in the IV treatment the latest emergence and maturity dates were observed at the I and the IV treatments. The highest number of tuber per plant (4.60) the highest single tuber weight (92.53 g), and the highest tuber yield, (1853,2 kg/da) were obtained in the IV, HI and III physiological age treatments, respectively. At the same time, there were significant differences among the means of treatments in terms of dry matter (%) and the starch contents. When yield companents and qulity were considered, the best results were observed in the HI and IV treatments. Keywords : Potatoes, Seed tubers, Sprouting, Presprouting and Yield