İbnu'l-Adim'in Buğyetu't-Taleb Fi Tarihi Haleb adlı kitabının ilk cildinden Antakya tarihi ile ilgili sayfaların tahkikli çevirisi
  1. Tez No: 349401
  2. Yazar: HANİFİ ÖZALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRHAN BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Antakya, tarihte önemli bir medeniyet merkezidir ve günümüzdeki medeniyetin oluĢmasına katkı sağlamıĢtır. Kurulduğu zamanlardan bu yana birçok milletin uğrak yeri olan bu kent tarihi değerini korumuĢtur. Bu durum araĢtırılmaya değer bir konudur. Antakya Hristiyanlığın geliĢimine ve Ģekillenmesine tanıklık etmiĢ ve Ġslam döneminde Anadolu'nun kültürel yapısının değiĢimine öncülük etmiĢtir. Antakya'nın XIII.yy'daki yaĢantısını ve durumunu incelemek üzere dönemin ve bölgenin önemli kiĢilerinden Ġbnü'l-Adim'in yazdığı Bugyetu't- Taleb Fi Tarihi Haleb kitabını referans alarak tezimizi oluĢturmaya çalıĢtık.O dönemin bilgilerini içeren baĢka eserleri de dipnotlarımızda vererek, Bugyetu't- Taleb Fi Tarihi Haleb kitabında geçen bilgilerin doğru bilgiler olduğunu teyit etmeye çalıĢtık. Yazarın 13. yüzyılda yaĢamıĢ olması ve bu Ģehirde devlet adamı olarak görev yapması, tarih biliminde eserin değerini arttırmaktadır. ANAHTAR KELİMELER Ġbnü'l-Adim, Antakya, Bugyetu't- Taleb Fi Tarihi Haleb, Ha
Özet (Çeviri)
Antioch was an important city as a center of civilizations in history and it contributed to formation of the current civilization. This city has been a stamping ground for many folks since it founded and it has preserved its historical value. This fact is worth to research. Antioch witnessed the progress and formation of Christianity and also led the cultural change of Anatolia during Islam period. We tried to create our thesis to study life in Antioch and the position of the city in the XVIII century by taking the book