İbnü'l-Adîm'in 'Zübdetü'l-Haleb min Tarih-i Haleb' adlı eserinin tercüme ve değerlendirmesi
Translation and evaluation of Ibn al-Adîm's 'Zübdetü'l-Haleb min Tarih-i Haleb'
- Tez No: 938744
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AĞARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 557
Özet
Ortaçağ tarihi kaynaklarından Zübdetü'l-Haleb min Tarih-i Haleb'in tercümesi olan çalışmamızda, öncelikle eserin müellifi İbnü'l-Adîm'in hayatına ve eserlerine yer verilmiştir. Ardından Zübdetü'l-Haleb min Tarih-i Haleb'in içeriğine dair genel bir değerlendirmede bulunulmuştur. İkinci bölümde eserin incelenmesinde kullanılan yöntem ve kaynaklar belirtildikten sonra eserin geniş bir değerlendirmesi, eserin kronolojik sıralamasına bağlı kalınarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise eserin tercümesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, which is the translation of Zübdetü'l-Haleb min Tarih-i Haleb, one of the medieval historical sources, the life and works of Ibn al-Adîm, the author of the work, are given first. Then, a general evaluation of the content of Zübdetü'l-Haleb min Tarih-i Haleb is given. In the second part, after the method and sources used in the examination of the work are specified, a broad evaluation of the work is discussed by adhering to the chronological order of the work. In the third part, the translation of the work is made.