Yüksek mertebeden regle yüzeyler üzerine
On Ruled surfaces of higher order
- Tez No: 34944
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HİLMİ HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dört bölümden oluşan bu çalışmada birinci bölümü girişe, ikinci bölümü çalışmamız için gerekli olan temel kavramlara ayırdık. Üçüncü bölümde, E3 ve E" de regle yüzeyin tanımlarını ve regle yüzeye ilişkin temel kavramları verdik. Dördüncü bölüm çalışmanın orijinal kısmıdır. Burada En de (k+l)-boyutlu kapalı regle yüzeyler için açılım uzunluğu ve açılım açısı için yeni tanımlar verdik ve bu büyüklükleri hesapladık. Ayrıca n = 3 özel halinin daha önce hesaplananlarla aynı olduğunu gösterdik. H. Frank ve O. Giering'in verdiği açılım açılan ile burada hesap ettiğimiz açılım açısı arasındaki bağıntıyı açıkladık. ANAHTAR KELİMELER: Öklid uzayı, regle yüzeyler, kapalı regle yüzeyler, kapalı regle yüzeylerde açılım açısı, kapalı regle yüzeylerde açılım uzunluğu.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of four chapters. The first chapter is devoted to introduction. In the second chapter, we recall some basic concepts which will be used in the next chapters. In the third chapter, we present the fundementai material for the ruled surfaces in E3andE". The fourth chapter, in which we have given some new definitions of the pitch and the angle of pitch of a closed ruled surface of dimension (k+1) in En, is the original part of our work. By using these new definitions we have calculated the pitch and angle of pitch of a closed ruled surface of dimension (k+1) in En. Besides we have shown that for the special case when n = 3, our results coincides with the ones known in the literature. We also expressed the relations between the angle of pitches given by H. Frank and O. Giering and the ones we have obtained in this chapter. KEY WORDS: Euclidean space, ruled surface, closed ruled surface, pitch, angle of pitch.