CTLA-4 tek nükleotid polimorfizmleri ve sCTLA-4 düzeyinin böbrek naklinde akut rejeksiyon gelişimi üzerine etkileri
The impact of CTLA-4 single nucleotide polymorphisms and sCTLA-4 levels on kidney transplant acute rejection
  1. Tez No: 349522
  2. Yazar: BORÇAK ÇAĞLAR RUHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. FEVZİ ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Böbrek naklinde akut rejeksiyon riski, kuvvetli immunsupresiflerin kullanımı ile belirgin olarak azalmış olmasına rağmen, transplantasyonun güncel konularından birisi olmaya devam etmektedir. Akut rejeksiyonun, kısa dönemde graft kaybına neden olmasının yanı sıra, uzun dönem graft sağkalımı üzerine olan negatif etkileri de ortaya konmuştur. Akut rejeksiyon; donor MHC antijenlerinin tanınması ve T lenfositlere sunulmasını takiben ko-stimulatör yolakların önemli rol aldığı antijenik uyarım sonucunda gelişir. Bu ko-stimulatör yolaklardan biriside CTLA-4/CD28/B7 yolağıdır. Bu yolakta CTLA-4' un primer fonksiyonu, immun yanıtın baskılanıp düzenlenmesidir. CTLA-4 fonksiyonel yapısının bozulduğu tek nukleotid polimorfizmleri otoimmun hastalıklarda gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı CTLA-4 genindeki, tek nükleotid polimorfizmlerin böbrek naklinde akut rejeksiyon riskini araştırmaktı. CTLA-4'un -318C/T, +49A/G, CT60A/G,-1661A/G tek nükleotid polimorfizmleri ve sCTLA-4 düzeyi vaka-kontrol şeklinde belirlenmiş 3 grupta çalışıldı. Çalışmaya akut rejeksiyon öyküsü olan 47 hasta (G1), rejeksiyon olmayan 49 hasta (G2), ve bölgesel polimorfizm oranlarını yansıtması amacıyla 49 (G3) sağlıklı erişkin birey alındı. G1 ve G2; canlı donörden nakil olmuş demografik veriler, missmatch sayısı immunsupresif tedavi gibi, akut rejeksiyon gelişiminde etkili olabilecek değişkenler açısından birbiri ile eş değer iki grubu oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Cytotoxic T-lymphocyte antigen 4(CTLA-4) is a cell surface protein, downregulate the T-cell response at CTLA-4/CD28/B7 pathway. Recent studies have revealed that CTLA-4 gene polymorphisms are assosiciated with autoimmune diseases, but its role in allograft celluler rejection is still unclear. The aim of this study was to investigate possible role of CTLA-4 gene single nucleotid polymorphisms (SNP); -318C/T, +49A/G,-1661A/G, CT60A/G in kidney transplant (KTx) rejection. The study was conducted on a total of 96 living-related KTx recipients and these patients were divided into two subgroups: Group1; acute rejection group (AR,n=49) Group2; no acute rejection group (NAR, n=47). Both groups were comparable in terms of age, gender, HLA mismatch, induction and maintance immunossupressive protocols. All individiuals with a medical history of autoimmune and inflamatuary diseases were also excluded. Age and sex matched healthy control (Group 3: n=50) was also used. Genomic DNA was isolated from peripheral blood mononuclear cells. All CTLA-4 polymorphisms were determined by restriction fragment length polymorphism (RFLP) with the use of appropriate digestion enzymes. G1 and G2 baseline characteristics were similar for age (38,1±13,8 vs 34,5±10,4 years, NS), gender (77,6% vs74,5% male patients, NS) and HLAmismatch (2,98±1,1 vs 2,77±1,1 NS). There was no difference between induction (p=0,352) and maintaince immunsupresion as all include calcinorin inhibitors for first three months and thereafter G1 vs G2 calcinorin/mTOR inhibitors; 48% / 52% vs 55% / 45% (NS) between two groups. Genotype and allel frequencies among the three mentioned groups were showed similar distributions for SNP; +49A/G,-1661A/G, CT60A/G and no statistical differencies observed.