Bozulmuş glukoz toleransı olan kişilerde postprandiyal hiperlipidemi, endotel disfonksiyonu ve hsCRP
Postprandial hyperlipidemia, endothelial dysfunction and hsCRP levels in patients with impaired glucose tolerance
- Tez No: 349528
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KARAYALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bozulmuş glukoz toleransı olan bireylerde ateroskleroza yatkınlık bulunmaktadır. Postprandiyal hiperlipidemi, endotel disfonksiyonu ve buna bağlı gelişen erken dönem inflamasyon ateroskleroz patogenezinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada amaç BGT'ı olan bireylerde postprandiyal dönemde endotel disfonksiyonunu değerlendirmek ve bu dönemde inflamatuvar belirteç olarak kabul edilen hsCRP düzeylerini araştırmaktı. Toplam 17 hasta ve 10 kontrol grubu çalışmaya alındı. Her iki grubun bazal ve yağlı yemek sonrası 2., 4., 6. saatlerde trigliserit, endotel fonksiyonu ve hsCRP düzeyleri değerlendirildi. Her iki grup yaş, kilo, total kolesterol, HDL ve LDL kolesterol düzeyleri açısından benzerdi. Kontrol grubunda bazale göre hsCRP düzeylerinde postprandiyal dönemde istatistiksel olarak anlamlı değişiklik saptanmadı (p>0,05). Trigliserit düzeyleri açısından değerlendirildiğinde kontrol grubunun 4. (p=0.005) ve 6. (p=0.01) saatlerinde anlamlı bir artış gözlendi (p=0.005 ve 0.03) FMD değerleri açısından değerlendirildiğinde kontrol grubunda postprandiyal dönemde anlamlı bir değişiklik gözlenmedi (p>0.04) BGT grubu yağ yükleme öncesi ve sonrası kendi içinde değerlendirildiğinde hsCRP düzeylerinde postprandiyal dönemde anlamlı bir değişiklik saptanmazken postprandiyal dönemde 4. (p=0.005) ve 6. (p=0.01) saatte trigliseritlerde artış gözlendi (p0.05) (Şekil 4.1) trigliserit düzeyleri yağ yükleme öncesi dönemde ve postprandiyal 8.
Özet (Çeviri)
Patients with impaired glucose tolerance (IGT) have a high risk for atherosclerosis. Postprandial hyperlipidemia, endothelial dysfunction and early inflammation play a major role in the pathogenesis of atherosclerosis. In this study we aimed to evaluate endothelial dysfunction, postprandial hyperlipidemia and hsCRP levels as an inflammatory marker in patients with IGT. 17 patients with IGT and 10 healthy controls were included to the study. In both groups tryglyceride, endothelial function and hsCRP levels were evaluated basal and 2., 4., 6. and 8. hours after an oral fat load Both groups were comparable for age, BMI, total cholesterol, HDL and LDL cholesterol. In control group there was no statistically significant difference at hsCRP levels and FMD in the postprandial period compared to basal levels (p>0,05). The increase in tryglyceride levels were statistically significant at 4. and 6. hours (p=0.005 ve 0.03) . In patients with IGT, there was no statistically significant difference for the hsCRP levels before and after fat load. But tryglyceride levels increased at 4. (p=0.005) ve 6. (p=0.01) hours and FMD decreased at 4.