Metabolik sendrom bileşenlerinin insülin rezistansı ile ilişkisi
Relation of metabolic syndrome components with insulin resistance
- Tez No: 349529
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KARAYALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada son yıllarda görülme sıklığı giderek artan Metabolik Sendrom (MS) komponentlerinin HOMA-IR ile gösterilen insülin resistansıyla ilişkilerini göstermek amaçlandı. Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları polikliniğine kontrol amaçlı başvuran ve fizik muayene değerlendirmesi sonucu IDF 2005 kriterlerine göre visseral obezitesi ve hipertansiyonu olan 143 kadın ve 56 erkek olmak üzere toplam 199 hasta alındı. Vakaların tıbbi öyküleri alınarak, boy, kilo, Vücut Kitle İndeksi (VKİ), bel çevresi, sistolik ve diastolik kan basınçları ölçüldü. Hastaların 12 saatlik açlık sonrası alınan venöz kan ve idrar örneklerinden açlık kan glukozu, trigliserid, HDL, insülin, hs-CRP, ürik asit, fibrinojen, mikroalbumin çalışılarak; 75 gram glukoz yüklemesi sonucu 2. saat kan şekeri bakılarak; açlık kan şekeri ve açlık insülin değerlerinden HOMA-IR hesaplanarak veriler oluşturuldu. İstatistiksel olarak tüm komponentlerin birbirleri ile ilişkisi, komponentlerin birbirlerine eklenmesi sonucu insülin resistansındaki değişiklikler, insülin rezistansı olan ve olmayan 2 ayrı grup oluşturularak bu gruplardaki diğer parametrelerin farklılıkları ve cinsiyete göre farklılıklar değerlendirildi. Hastalar sadece visseral obezitesi ve hipertansiyonu olan ve diğer parametrelerin bunlara eklenmesi ile metabolik sendrom olan gruplar (3+,4+,5+) olarak değerlendirildi. Obez ve hipertansif hastalarda IDF 2005 kriterlerine göre metabolik sendrom sıklığı %74,3 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to indicate the relations between the components of Metabolic Syndrome (MS), which has been more frequently seen in recent years, and insulin resistance. In the coverage of the study, there were 199 patients, 143 women and 56 men, who were suffering from hypertension, visceral obesity according to criteria IDF 2005 upon physical examination evaluations after applying to Akdeniz University, Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine. Medical history of the patients was recorded together with their height, weight, Body Mass Index (BMI), waist measurement, systolic and diastolic blood pressure. The required data were obtained by working fasting blood glucose, triglyceride, HDL, insulin, hs-CRP, uric acid, fibrinogen, micro albumin from venous blood and urine samples following a 12-hour-fasting period; next, some other data were obtained through postprandial blood glucose and HOMA-IR from fasting blood glucose and insulin. Differences between the other parameters and the discrepancies based on gender were taken into consideration by making up two separate groups one of which is insulin resistant and the other is not, and by statistically adding up all the components. Patients were grouped as those having visceral obesity and hypertension and those having metabolic syndrome after the addition of other parameters (3+, 4+, 5+). The frequency of metabolic syndrome was measured to be 74.3% in obese and hypertensive patients based on IDF 2005 criteria. Among these groups, HOMA-IR values of groups with high blood sugar and triglyceride levels were found significantly and statistically high.