Gürültülü konuşma sinyalinin gürültüsünün yok edilmesi
Noise cancellation for noisy speech signal
  1. Tez No: 34953
  2. Yazar: ALİ ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TÜZÜNALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET Doktora Tezi GÜRÜLTÜLÜ KONUŞMA SİNYALİNİN GÜRÜLTÜSÜNÜN YOKEDİLHESİ Ali ÖZKAYA Ankara ünivesitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Önder TÜZÜNALP. V 1994, Sayfa : 262 Jüri : Prof. Dr. önder TÜZÜNALP Prof. Dr. Emin ANARIM Doç. Dr. Faruk ÖZEK Gürültülü sinyalin gürültüsünün yokedilmesi sorunu Sinyal İşleme Biliminin en önemli problemlerinden biridir. Konuşma esaslı haberleşme sistemlerinde sinyalin geri planındaki gürültü, konuşma sinyalinin kalite ve anlaşılırlığının düşmesine ne^en olur. Bu çalışmada konuşma sinyalindeki geriplân gürültünün genellikle toplamsal nitelikli olması nedeni ile esas olarak toplamsal gürültünün yokedilmesi ve bu suretle konuşma sinyalinin anlaşılırlığmın yükseltilmesi hedeflenmiştir. Anlaşılırlık ve kalite değerlendirme yöntemleri ile konuşma sinyallerinin gürültüden temizlenmesi amaçlı mevcut yöntemler özet olarak incelenmiştir. Tek kanallı (referans girişin bulunmadığı) uygulama için Gaussian beyaz gürültü ile toplamsal olarak bozulmuş konuşma sinyalinin gürültüsünün yokedilmesi amacı ile, ikisi adaptif filtre esaslı, biri doğrudan kestirim esaslı üç yeni yöntem geliştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında geliştirilen yöntemlerin mevcut diğer zaman bölgesi yöntemleri ile kıyaslandığında çok daha iyi sonuç verdikleri, objektif kalite ölçümleri ile kanıtlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Gürültünün Yokedilmesi »Gürültünün Bastırılması, Adaptif Gürültü Yoke tm e, Konuşmanın İyileştirilmesi
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT PhD Thesis NOISE CANCELLATION FOR NOISY SPEECH SIGNAL Ali ÖZKAYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. önder TÜZÜNALP 1994, Page : 2G2 Jury : Prof. Dr önder TÜZÜNALP Prof. Dr. Emin ANARIM Assoc. Prof. Faruk ÖZEK One of the most important problems in Signal Processing is the noise cancellation. In the speech based communication systems, background noise of speech signal severely degrades the speech quality and the speech intelligibility. Because of the fact that, the background noise of speech signal is usually additive type ; in this study, it is aimed to' enhance the intelligibility of speech by cancelling out the additive type noise. Available methods for noise cancellation and speech quality and intelligibility measures are studied. For one channel application (no reference input); three main methods ( two of them are adaptive filter based and the third one direct estimation ) have been developed in order to cancel out the noise in speech signal which is distorted by Gaussian white" noise. The methods developed under this study have been compared with the existing methods by using objective quality measures and proved that they are much more enhanced than the existing ones. KEY WORDS : Noise Cancellation, Noise Suppression Adaptive Noise Cancellation, Speech Enhancement