Çubuk Ovası tarım işletmelerinde tarımsal gelir ve tasarruf olanağının araştırılması
The Research of form income and savings opportunies at farms in Çubuk plain
  1. Tez No: 34954
  2. Yazar: HÜSEYİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇUBUK OVASI TAKIM İŞLETMELERİNDE TARIMSAL GELİR ve TASARRUF OLANA?ININ ARAŞTIRILMASI Hüseyin YILDIZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ahmet Özçelik 1994, Sayfa: 88 Jüri : Doç. Dr. Ahmet Özçelik : Prof.Dr.Mehmet BÜLBÜL : Yrd.Doç..Dr. Hüseyin Avni CİNEMRE Bu araştırmanın amacı, Çubuk Ovası Tarım İşletmelerinde tarımsal geliri tespit ederek, ortalama nüfusa göre gereksinim duyulan yeter gelirle karşılaştırmak ve tasarruf olanaklarının incelenmesidir. Bu araştırma Çubuk Ovası doğal faktörler ve teknik yönden temsil eden 7 köyden tesadüfi örnekleme ile seçilen taran işletmelerinde yürütülmüştür. Arastama da işletmeler 1-100, 101-300 dekar, 301 dekardan büyük işletmeler olmak üzere üç tabakaya ayrılmıştır. Arastama sonuçlarına göre, Çubuk Ovası Tarım İşletmelerinde, ortalama olarak aile nüfusu 7,70 bireyden oluşmaktadır. Okuma-yazma çağındaki nüfusun % 91,58'i okuryazardır. Araştırılan işletmelerde sermaye fonksiyonlarına göre incelenmiştir. Aktif sermayenin % 85,96'sı çiftlik sermayesi, % 14,04'ü işletme sermayesidir. İncelenen işletmeler ortalamasında; saf hasıla 3.785.780,70TL, tarımsal gelir 8.342.454,40 liradır. Saf hasıla ve tarımsal gelir en yüksek değerini 101-300 dekarlık işletme grubunda almaktadır.. Toplam aile geliri ise 15.937. 192,44TL. olup, bunun % 52,35'i tarımsal gelir, % 47,65'i ise taran dışı gelirdir. Araştırılan işletmelerde tarımsal gelir aile ihtiyacı için yeterli olmayıp, gereksinim duyulan miktar, taran dışı gelirden temin edilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Aktif sermaye, çiftlik sermayesi, işletme sermayesi, saf hasıla^ tarımsal gelir, taran dışı gelir, aile geliri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE RESEARCH OF FARM INCOME AND SAVINGS OPPORTUNIES AT FARMS IN ÇUBUK PLAIN Hüseyin YILDIZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ahmet ÖZÇELİK 1994, Page: 88 Jury : Assoc. Prof Dr.Ahmet ÖZÇELİK Prof.Dr.Mehmet BÜLBÜL AsstProf.Dr. Hüseyin Avni CİNEMRE The object of this research is to determine the farm income at farms in Çubuk Plain, to compare it with the adequate income value which is needed by the average population and to study savings opportunities. This research has been executed in farms chosen by random sampling from seven villages naturally and technically representing the Çubuk plain. In the research the farm have been divided into three categories being as farms of 1-100 decare, 101-300 decare, and larger than 301 decare. According to the results of the research, an average family population has consisted of 7,70 individuals. 91,58% of the population included in reading and writing period is literate. Capital in the studied farms was investigated according to its functions. Farm assets has been divided into two parts as 85,96% of farm capital, and 14,04% operational capital. Among the studied farms together the average net return is 3.785.780,70 TL., and farm income is 8.342.454,40 TL. Net return and farm income have taken their highest value within the farm category of 101-300 decare. However, the total sum of family income 52,35% of which is farm income and 47,65 % of which is non farm incomes amounts 15.937.192,44 TL. Among there researched farm, farm income is not adequate for the needs of family and the amount needed has been obtained from non farm income. KEY WORDS : Farm assets, farm capital, operational capital, net return, farm income, non farm income, family income.