Speech protected active noise control system
Konuşma korumalı aktif gürültü kontrol sistemi
  1. Tez No: 410579
  2. Yazar: ÖZGE CANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gürültü istenmeyen sesler olarak tanımlanabilir. Bu istenmeyen ses yüksek olduğunda kalıcı duyma hasarlarına yol açmaktadır. Gürültü kontrol sistemleri istenen sesler de dâhil olmak üzere ortamdaki tüm sesleri yok eder. Bu tezde gürültüyü yok ederek, gürültünün yok edilerek konuşmanın gürültü ortamda bozulmadan korunmasını sağlayan bir gürültü kontrol sistemi önerilmiştir. Bu sistemin yardımıyla, işçi gürültülü ortamda konuşmayı rahatlıkla duyabilecektir. Bu tezde önerilen sistemin, ses etki tespiti, bağımsız bileşenler analizi ve aktif gürültü sistemi bloklarının da içerisinde bulunduğu yazılımı geliştirilmiştir. Kullanılan veri setleri, farklı türde gürültü kaynaklarından pek çok örnek alınarak oluşturulmuştur. Bu sesler konuşma örnekleri ile birleştirilmiştir. Veri setinin son hali zamansal uzunluğu 12 saniye olan 11600 sesi içermektedir. İlk aşamada, ses etki tespiti bloğu ortamda konuşmanın olup olmadığını belirler. Eğer ses etki sistemi bloğu ortamda konuşmanın olduğu kararını verirse ikinci aşama olarak bağımsız bileşenler analizi bloğu sinyalleri birbirinden ayırır. Bağımsız bileşenler analizi bloğunun çıkışında iki farklı sinyal elde edilir. Bunlardan hangisinin gürültü olduğunu anlamak için basit bir sinyal karakteristik özelliği olan özilinti varyansı kullanılır. Daha sonra, gürültü olduğu belirlenen sinyal aktif gürültü sistemi bloğu tarafından elenir. Bu aktif gürültü sistemi bloğu, en küçük ortalama kareler algoritması kullanılarak geliştirilmiştir. Simülasyon sonuçları, öne sunulan sistem performansının büyük oranda ses etki tespiti bloğuna bağlı olduğunu göstermiştir. Eğer bu ses etki tespit bloğu verimli ise, aktif gürültü sistemi konuşma sinyalini korur ve gürültü sinyalini eler. Daha iyi bir performans elde etmek için, Mel frekans tabanlı olan yeni bir öznitelik önerilmiştir ve bu konuşma tespitinin başarımı yazında önerilen diğer özniteliklerden daha iyidir. Tüm sistem performansı giriş sinyal gürültü oranı ve çıkış sinyal gürültü oranı karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Sonuçta görülmüştür ki, önerilen sistemin performansı düşük seviyeli sinyal gürültü oranlarında bile çok iyidir.
Özet (Çeviri)
Noise can be described as the unwanted sounds. This unwanted sound causes permanent hearing damage when it is too loud. Therefore, the usage of hearing equipment is needed in noisy environments. The usual noise Control systems eliminate both unwanted sounds and desired sounds. In this thesis, an active noise control system which preserves the speech while eliminating the noise in noisy environments is proposed. With the help of this system a worker will be able to hear speech in a noisy environment. The software of the proposed system which is the combination of Voice Activity Detection (VAD), Independent Component Analysis (ICA) and Active Noise Control (ANC) blocks is developed. As a first step, VAD block determines that the speech is contained in the environment or not. At the second step, ICA block separates the signals only if VAD block makes a decision that the speech exists there. From the output of the ICA block two signals are obtained. To decide which one is the noise, variance of autocorrelation which is a simple feature is used. Then the noise is eliminated by the ANC block. ANC block is designed with the Fx-LMS algorithm. The system performance is tested on a dataset which is generated by taking the several samples from different noise types. These sounds are mixed with the speech by using a matrix which is nonsingular symmetric at five different SNR levels. The dataset contains 11600 samples of which length is 12 seconds. Simulations show that the performance of the proposed system highly depends on the VAD block. If this block performs well, ANC protects the speech and eliminates the noise. To obtain better performance a new feature based on Mel frequency is proposed and the performance of this feature has better results considering the standard ones. The whole system performance is evaluated by comparing the input SNR level with the output SNR level. The result shows that the proposed system performance is great, even for the low SNR levels.