Annual and seasonal trend patterns of climate change in North Cyprus
Kuzey Kıbrıs'ta yıllık ve mevsimsel iklim değişikliği trendleri
- Tez No: 349563
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERTUĞ AKINTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hayatın devamlılığı için gerekli su ihtiyacının karşılanabilmesi için su kaynaklarının sürdürülebilir şekilde yönetimi hayati önem taşımaktadır. Sıcaklık ve yağış rejimlerindeki değişiklikler tarım ve ekosistemi etkilemektedir. Bu sebepten dolayı, mekansal ve zamansal yağış ve sıcaklık verileri ile yapılan araştırmalar sürdürülebilir su yönetimi için çok büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada kullanılan meteorolojik veriler K.K.T.C. Meteoroloji Dairesinden temin edilmiştir. Yağışlardaki değişiklikleri çalışmak için yıllık, aylık ve mevsimlik yağış verileri dikkate alınmıştır. Sıcaklıklardaki değişiklikler için ise en yüksek aylık verilerin en yüksek ve ortalama değerleri, en düşük aylık verilerin en düşük ve ortalama değerleri, aylık ortalamaların ortalama değerleri ve ortalama en yüksek ve ortalama en düşük verilerin farkı çalışılmıştır. Sıcaklık ve yağış değerlerindeki trendler parametrik olmayan Mann-Kendall, Seasonal Kendall, Sen?s T ve Seasonal Sen?s T yöntemleri kullanılarak elde edilmiştir. Kayda değer bir trend olup olmadığını belirlemek için ise %10 önem düzeyinde çalışma yapılmıştır. Eksik verilerin doldurulması ve homojenlik testinin ardından yukarıda bahsedilen trend testleri Kuzey Kıbrıs?taki 20 yağış ve 8 sıcaklık istasyonlarından elde edilen 1978?den 2011 yılına kadar olan verilere uygulanmıştır. Inverse Distance Method yağış ve sıcaklık verilerindeki eksik kısımların doldurulmasında kullanılmıştır. Daha sonra, kullanılacak olan verilerin homojen olduğundan emin olabilmek için Standard Normal Homogeneity Test (SNHT) kullanılarak homojenlik testi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre analizlerde kullanılacak olan sıcaklık ve yağış verilerinin homojen olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan trend çalışmaları sonucunda yıllık yağışlarda bir değişiklik gözlenmezken, Eylül ayındaki yağışlarda artma ve Mart ayındaki yağışlarda azalma gözlenmiştir. Buda bize toplam yağışlarda bir değişiklik olmaması ile birlikte aylık yağışlarda bir kayma olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra, birçok istasyonda sıcaklık trendlerinde özellikle yaz aylarında ciddi artışlar olduğu belirlenmiştir. Ortalama en düşük sıcaklıklardaki değişikliklerin ortalama en yüksek sıcaklıklardakine oranla daha yüksek olmasından dolayı aralarındaki farklarda azalmalar gözlemlenmiştir. En uç sıcaklık değerlerinde de, en düşük/yüksek uç sıcaklıklarda, diğer verilerdeki şiddetle olmasa da artış gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
In order to meet water needs for the present and future to sustain life, applying sustainable water resources management is vital. Changes in temperature and precipitation regimes affect the agriculture and ecosystem. Therefore, investigation of the changes in the spatial and temporal rainfall and temperature patterns is important for sustainable water resources management. The meteorological data used in this study was obtained from North Cyprus Meteorological Office. Annual, seasonal, and monthly rainfall variables are studied in order to examine the changes in precipitation regimes, while average and maximum of monthly maximum, average and minimum of monthly minimum, average of monthly average, and monthly diurnal temperature variables are used for the study of temperature regimes. Non-parametric Mann-Kendall rank correlation, Seasonal Kendall, Sen?s T, and Seasonal Sen?s T tests are employed to identify the existence of linear trend in rainfall and temperature variables. 10% significance level is used to extract significant trends. After filling in missing data and testing for homogeneity of time series for the period of 1978-2011, these trend tests are applied to the observed rainfall data from 20 rain-gauge stations, and temperature data from 8 temperature-gauge stations, all located in the northern part of the island. Inverse Distance Method has been used to fill in the missing values in the temperature and precipitation data. Furthermore, Standard Normal Homogeneity Test (SNHT) is employed in this study to determine the non-homogeneities in the data. The results show that there is no non-homogeneity in the records of both temperature and precipitation variables. Trend tests indicate that there is no trend in the annual rainfall. However, upward trends in September rainfall and downward trends in March rainfall have been observed in most of the stations. This indicates that there is a shift in monthly rainfall regime. On the other hand, there are strong increasing trends in temperature variables, except downward trends in monthly diurnal temperatures. These upward trends have been observed mostly in summer months and almost in all stations. Diurnal temperature range indicates the differential value between average maximum and minimum temperatures. Since trends in average minimum temperatures have increased at a faster rate, decreasing trends have been observed in Diurnal temperature ranges in most of the stations. Trends in more extreme temperature variables, minimum of monthly minimum and maximum of monthly maximum temperatures, also increased during the period mostly in summer season, although the trends are not strong as the trends in the other temperature variables.