Fuzzified Q-learning algorithm in the design of fuzzy PID controller
Bulanık mantık kontrolörün tasarımında kullanılan bulanik Q-öğrenme algoritması
- Tez No: 349567
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EKSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, kapalı-çevrimli bir sistemin belli bir davranış ölçütünü maksimize veya minimize etmesi amacıyla, bulanık mantık kontrolörlerinin giriş ve çıkış üyelik fonksiyon parametrelerini, Q-öğrenme algoritmasına dayalı olarak ayarlayan bir yöntem önerilmektedir. Bulanık Mantık Kontrolörün üyelik fonksiyonlarının parametrelerinin ayarlaması için optimize edilecek vektör parametreleri kontrolör girişi olan hata ve hatanın değişimi ve de çıkış olarak seçilmiştir. Her üyelik fonksiyon parametresi için birbiri ile rekabette olan çeşitli adaylar ve her bir aday için bir Q-değeri tanımlanmıştır. Bu Q-değerleri adım adım Q-öğrenme algoritması tarafından güncelleştirilmektedir. Böylece öğrenim prosedürü, en iyi üyelik fonksiyon parametre takımını belirlemektedir. Böylece ilk başta, üyelik fonksiyon parametre değerleri belirsizken, bulanık kontrolörün çeşitli şartlar altında çalıştırılmak ve denenmek zorundadır. Araştırma aşaması çoğu zaman uzundur. Ancak ayar parametreleri fiziksel bir anlam taşıyorsa bu faz kısaltılabilir. Davranış ölçütü kullanılarak farklı parametre değerleri ile elde edilen her basamak yanıtı sonunda bulanık kontrolörün etkinliği bir değer ile ölçülmüş olur.
Özet (Çeviri)
In this study we propose a sophisticated reward function for the QL algorithm which incorporates a fuzzy structure including more elaborate information about the rewards/punishments assigned to each action which is being taken in each step time. Firstly, we apply the proposed algorithm to two distinct second order linear systems, one with time delay and the other one without time delay, and obtain the corresponding unity step responses for the given systems. The obtained results demonstrate improvement in the performance of the systems in contrast with fuzzy controllers without tuning schemes. In the next step, in order to show the effectiveness of the proposed method we apply the algorithm to a nonlinear system. The system to be examined is considered to be an Inverted Pendulum and our goal is to balance it on a vertical position. The resulting simulations clarify that the balancing time considerably reduces in comparison with controlling the system with a non-tuned fuzzy controller.