Gezer köprülü vinçlerde yük salınımının bastırılması ve PLC'de gerçeklenmesi
Anti-sway control of overhead cranes and realization with PLC
- Tez No: 349573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALMAN KURTULAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, gezer köprülü vinçlerdeki yük salınımının bastırılmasını sağlayacak PLC fonksiyon blokları elde edilmiştir. Hazırlanan fonksiyonlar yardımıyla vinç sisteminin kontrolü PLC'de gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın içerisinde gezer köprülü vinç sistemi hakkında genel bilgi verilmiştir. Ardından uygulaması yapılacak sistemi devreye almak üzere gerekli işlemler anlatılmıştır. Ayrıca çalışmada kullanılan kontrol yapısı ve kuralı anlatılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde, vinç sisteminin kontrolünün firmaların özel çözümleri yerine endüstride sıkça kullanılan PLC'ler ile yapılması ve vinç sisteminin açık çevrim cevabına göre daha iyi cevabın elde edilmesi uygulanan kontrol kuralının başarıya ulaştığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, PLC function blocks for suppression of the load oscillation in overhead crane systems are achieved. Crane system control is done in PLC by the prepared functions. Throughout the study, general information about overhead crane system is given. Afterwards, necessary processes for starting up the system that will be implemented are explained. Control structure and rule that are used are also given. It is possible to say that crane system control can be done with the PLC?s, which are widely used in industry, rather than using special solutions for each corporation. Moreover, it can be said that the control rule is successful because the system?s response is better than the response of open loop.