Çubukları farklı sıcaklık değişmesine uğrayan kafes kirişlerin çubuk kuvvetlerinin ve şekil değişikliklerinin hesaplanması, ortamdaki ısı kaynaklarının sıcaklık değişmesine etkisinin incelenmesi
Nvestigation of the effect to change of temperature heat resources in the enviroments of iron foundry by calculating of rod strengths changes of castle beams that have different temperature changes.
  1. Tez No: 514572
  2. Yazar: ARİF ŞENOL ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN ALİ OYDAŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kapalı mahallerde çalışan gezer köprülü vinçlerin, çalışma ortamlarında bulunan yüksek sıcaklık kaynaklarından dolayı, mukavemetlerini azaltıcı yönde etkilenmesi söz konusudur. Bu amaçla, döküm sanayinde bulunan gezer köprülü bir vinç deney aracı olarak kullanılmıştır. Yaptığımız çalışmalar sonucunda elde edilen faktörler küçük değerlerdedir. Bunun nedeni; düşük kapasiteli bir ocağın bulunması, ortamda bulunan havanın doğal olarak ısı etkinliğini azaltıcı değişmesi ve bunun yanı sıra çalışma süresinin kısalığıdır. Bu amaçla bulunan değerler küçük görülmeyip, daha kritik değerlerin ortaya çıkacağı unutulmamalıdır. .tez izlenecek yolu göstermekte olup yeni hesaplamalarda yeni şartlar dikkate alınmalıdır. Normal gerilmelerin dışında ısı hesabında metot olarak izlenen yol: radyasyon ile meydana gelen ısı kazancının tabi konveksiyon ile ele alınarak deneysel bulgulara yaklaşık bir yöntem geliştirilmiştir. Radyasyon devresi hesabında çıkan karmaşık çözümde bilgisayar kullanaraktan çözüm sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The mobile öranes which runs in covwered spots are discussed to bi influenced in point of decreasing their strength because of high heat sources which exist in thir operation environments. Therefore, a mobile crane which is in the casting industry has been used as the means of experiment. The factors which are obtained during the studies we have done are in minimum values. The reasons of this are; there have been ablast furnace with lew capacity, the change of air, naturally, which have been in the environment in point of reduction of heat activity, and besides, the shortness of duration of the study. Therefore, the values which are obtained not to be lookeddowmon, it is not to be forgotten that more critical values will ocur. The thesis is to show the method which will be followed; in the new calculations, new conditions are to be cansidered. The process which is followed as a method in the calculation of heat beside the normal tensions: by being taken up the cooling of the gained heat which occurs by radiantion, with natural convection; an approximate method has been developed to the experimental discoveries. In the solution of the complex circuit which occurs in the calculation of radiation circuit, a solution has been provided by using computer.