Nikel filmlerin grafen üretiminde kullanılmak üzere manyetik alanda sıçratma yöntemi ile üretilmesi
Production of thin nickel films by magnetron sputtering for to use as a template for graphene production
- Tez No: 349594
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Grafitin tek katmanlı hali olan grafen, mükemmel iki boyutlu kristalografik yapısı ve çok sayıda potansiyel kullanım alanına sahip olmasından ötürü günümüzde çok büyük ilgi çekmiştir. Fakat henüz ideal grafen üretimi için, tercih edilebilir bir altlık malzeme üretilememiştir. Çalışmanın amacı, tercih edilebilir bir altlık malzeme üreterek bu sorunun üstesinden gelmektir. Bu çalışmada, ince nikel filmler manyetik alanda sıçratma tekniği kullanılarak Si(111) wafer'lar üzerine kaplanmıştır. Kaplama sıcaklığının ve uygulanan bias voltajının filmlerin stres, pürüzlülük ve yapısal özelliklerine etkisi sistematik olarak incelenmiştir. Kaplamalar wafer curvature metodu, AFM ve XRD teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Sıcaklık ve bias voltajındaki artış ile pürüzlülük değerlerinin de arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Graphene?a monolayer of graphite?has attracted vast interest recently owing to its perfecttwo-dimensional crystallographic nature and its potential use in numerous possible applications. Yet, a preferable substrate, which let to produce an ideal graphene, is still lacking. The aim of this study is to overcome this problem and produce a preferable substrate for graphene production. In this study, Ni thin films were deposited on Si(111) wafers by magnetron sputtering. Effect of deposition temperature and substrate bias voltage on the stress, roughness and texture properties of the films have been systematically investigated in this work. Ex situ and in situ characterization techniques such as; wafer curvature method, AFM and XRD were used.