Polatlı ilçesindeki besi sığırı ahırlarının yapısal özellikleri ve geliştirilme olanakları
  1. Tez No: 34960
  2. Yazar: MUTLUGÜN BAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İ ÖZET Yüksek Lisans Tezi POLATLI İLÇESİNDEKİ BESİ SIĞIRI AHIRLARININ YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE GELİŞTİRİLME OLANAKLARI Mutlugün BAYHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Metin OLGUN 1994, Sayfa : 138 Jüri : Doç. Dr. Metin OLGUN Prof.Dr. Aydın ÖNES Doç. Dr. Turgut ÖZTURK Bu çalışmada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca 1987 yılından bu yana uygulanan“Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu”ndan yararlanılarak yapılan besi sığırı ahırlarının yapısal ve fonksiyonel planlama özellikleri yönünden yeterlilik durumları araştırılmış ve sorunları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma, Ankara ili Polatlı ilçesinde bulunan 22 adet besi sığırı ahırı üzerinde yürütülmüştür. Sözkonusu ahırların tamamının kapalı ve bağlı duraklı sistemde planlandıkları ve hayvanların çevresel isteklerini yerine getirmekten uzak oldukları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda yörenin iklim koşulları ve literatür bilgileri göz önünde tutularak 100 başlık serbest sistemde alternatif bir ahır planı geliştirilmeye çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Besi sığırı ahırları, bağlı duraklı ahırlar, çevre koşulları.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Master's Thesis STRUCTURAL FEATURES AND IMPROVEMENT POSSIBILITIES OF BEEF CATTLE BARNS IN POLATLI DISTRICT MutlugUn BAYHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Buildings and Irrigation Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Metin OLGUN 1994, Page : 138 Jury : Assoc. Prof.Dr. Metin OLGUN Prof.Dr. Aydın ONES Assoc. Prof. Dr. Turgut ÖZTURK In this study, the sufficieny of structural and functional planning features of beef cattle barns which were constructed utilizing“Resource Utilization Fund”carried out by the Ministry of Agriculture and Rural Affairs was investigated and tried to determine their problems. The study was conducted on 22 beef cattle barns at Polatlı district of Ankara province. During the research, it was determined that all the barns were closed tie-stall type and were far from satisfying the environmental requirements of the beef cattle. At the end af the study, according to the climatic conditions of the region and literature review, it was tried to improve loose housing system plan for 100 heads. KEY WORDS : Beef cattle barns, Tie-stall barns, Environmental Conditions.