Malatya ve Elazığ illerinde kayısılarda kanser ve kurumalara neden olan cytospore spp'nin biyolojisi ve ekonomik önem taşıyan kayısı çeşitlerinin duyarlılık düzeyleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 34961
  2. Yazar: İLHAN KURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ERDİLLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Doktora Tezi MALATYA VE ELAZIĞ İLLERİNDE KAYISILARDA KANSER VE KURUMALARA NEDEN OLAN Cytospora spp'nin BİYOLOJİSİ VE EKONOMİK ÖNEM TAŞIYAN KAYISI ÇEŞİTLERİNİN DUYARLILIK DÜZEYLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR İlhan KURAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER 1994, Sayfa: 77 Jüri : Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER Prof. Dr. Salih MADEN Prof. Dr. Timur DÖKEN Bu araştırmada Malatya ve Elazığ yöresinde kayısılarda Cytospora kanserinin bulunma ve yaygınlık oranı, etmenin türü, hastalığın yöre koşullarında gelişimi, bazı çeşitlerin duyarlılık düzeyleri ve L. cincta izolatlarımn vegetatif uyuşma grupları tesbit edilmiştir. Hastalığın yörede yaygın olduğu ve incelenen bahçelerin % 89'unun hastalık ile bulaşık olduğu görülmüştür. Bakım işlemlerinin yetersiz olduğu, yaşlı ağaçlardan oluşan ve kış soğuklarından zarar görmüş bahçelerde hastalık oranı daha yüksek bulunmuştur. Hastalıklı ağaçların % 95'den fazlasında rastlanan dal kuruma ve kanserleri en yaygın belirti tipi olarak saptanmıştır. Peritesyal ve piknidial stromaya ilişkin veriler ve bazı kültürel özellikler esas alınarak kuruma ve kanserlere neden olan etmenin Leucostoma cincta (Fr.) v.H. olduğu belirlenmiştir. Malatya ve Elazığ'da ilkbaharda yapılan inokulasyonlarda yara yerleri çoğunlukla iyileşip kapanırken sonbaharda yapılanlarda kanser gelişimi sürmüş ve fidanların inokulasyon noktasından üstte kalan kesimi kurumuştur. Denemeye alınan çeşitlerden Soğancı çeşidi diğerlerine oranla daha az duyarlı bulunmuştur. L. cincta'ya ait 30 izolatın 30 ayrı vegetatif uyuşma grubu oluşturduğu saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Kayısı, Cytospora kanseri, yaygınlık oram, hastalık gelişimi, çeşit reaksiyonu, vegetatif uyuşma grupları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis STUDIES ON THE BIOLOGY OF CYTOSPORA CANKER OF APRICOTS AND ON THE SUSCEPTIBILITY LEVEL OF SOME ECONOMICALLY IMPORTANT APRICOT VARIETIES GROWN IN MALATYA AND ELAZIĞ PROVINCES Ühan KURAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER 1994, Page :77 Jury : Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER : Prof. Dr. Salih MADEN : Prof. Dr. Timur DÖKEN In this study, incidence and prevalence of Cytospora canker of apricot, disease development in Malatya and Elazığ provinces, species of the causal fungus, susceptibility level of some apricot varieties and vegetative compatibility (V-C) groups of L. cincta isolates were determined. Survey results indicated that the disease was widespread, and 89 % of the orchards were infected. Disease severity was high in orchards, where the trees were in bad shape because of the lack of the cultural practices, and with the history of winter injuries. Branch and twig dieback appeared to be the most frequent disease symptom observed on more than 95 % of the infected trees. Based on the examination of the perithecial and pycnidial stromata and some cultural characteristics, the causal fungus of the disease on apricot were determined as Leucostoma cincta (Fr.) v. H.. Inoculations made in the spring and fall in Malatya and Elazığ indicated that canker expansion was much higher in the fall than spring. The most of the spring inoculation wounds was overgrown by the new callus, but cankers and dieback developed when the trees inoculated in the fall. Soğancı was the less susceptible among tested four apricot cultivars. Thirty L. cincta isolates were of 30 different vegetative compatibility groups. Key words : Apricot, Cytospora canker, disease incidence, disease development, varietal reaction, vegetative compatibility groups.