Orta ölçekli bir firmada kurumsal kaynak plânlama (ERP) uyarlama çalışması ve bir üretim çizelgeleme uygulaması
A enterprise resource planning (ERP) implementation project in a mid-sized company and production scheduling application
  1. Tez No: 349602
  2. Yazar: AYŞE ATASEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BASKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Hızla küreselleşen ve küçülen dünyamızda işletmeler, müthiş bir rekâbet ortamında bulunmaktadırlar. Sözkonusu rekâbetin etkisiyle kâr marjları da oldukça düşmüştür ve firmalar düşük kârlarla yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Kârların düşmesi, fiyat rekâbetinin üst düzeyde olduğu ortamda maliyetlerin de aşağıya çekilmesini zorunlu kılmıştır. Mâliyet kalemleri arasında tedârik zinciri faaliyetlerinin giderleri önemli bir yere sahiptir. Tedârik zinciri içerisindeki operasyonlarda verimliliği artırmak akla gelen ilk çözümdür. Operasyonel verimliliği artırmak için ise günümüzün gelişmiş bilişim teknolojilerinden yararlanılması neredeyse zorunlu hâle gelmiştir.Bu Yüksek Lisans Tezinde, işletmeler için oldukça fazla fayda sağlayan ?Kurumsal Kaynak Planlama (ERP)? kavramı ile ilgili geniş bilgiler verilmiştir. Orta ölçekli bir firmada Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Uyarlama Çalışmasının tüm evreleri ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Bir ERP programı yardımıyla işletme bünyesindeki bir üretim çizelgeleme problemi ele alınarak Örme Makinalarına İş Yükleme programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Driven by the developments in information technology and globalization; in todays world, the companies are in a huge competitive market. With the effect of this competition, the profit magrin has decreased dramatically and the firms try to be alive with thrifling profits. The decreasing of the profits leads the companies to decrease the costs, too. There is an important position of supply chain activities between the costs, and therefore improving of the productivity is the most popular way. In order to get operational improvements, using well developed IT solutions is a necessity.This Master's thesis aims to give extensive information about“Enterprise Resource Planning (ERP)”concept which is providing many benefits to companies. A mid-sized company in Enterprise Resource Planning (ERP) Implementation Project?s phases details are explained. Knitting Machines Work Load Program is developed By taking a production scheduling problem within the company with using“Enterprise Resource Planning (ERP)”