Antik Dönem su kenarı sarayları
Ancient waterfront palaces
- Tez No: 349606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KUBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmanın ana amacı antik dönem su kenarı saraylarının özellikle su kenarında inşa edilmelerinin altında yatan farklı itici güçleri anlamak ve su kütlesinin ?su kenarı sarayı? tasarımı üzerindeki etkilerini tanımlamak olmuştur. Örnekler, çalışmanın birinci bölümünde Helenistik dönem öncesi, Helenistik dönem, Roma ve geç antik dönem olarak belirlenen üç zaman dilimi içerisinde kronolojik olarak incelenmiş, süreç içerisinde aralarında yaşanmış olan etkileşimler ve kaydettikleri yapısal gelişimler saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ele alınan saraylar sahip oldukları ortak tasarımsal özelliklere göre kendi içlerinde tipolojik sınıflara ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of the work has been to comprehend the motivations behind building an ancient palace next to a body of water and to define the effects of the waterbody on the waterfront palace design. In the first part of the work the samples corresponding to this definition have been examined chronologically in three time periods determined as pre-Hellenistic era, Hellenistic era, Roman and late antique era. Through the chronological examination it has been aimed to detect the structural evolution of the investigated palaces and their interactions in between. In the second part, the palace samples have been divided into typological classes with respect to their common structural features.