Kabisre ve Hopa dereleri su toplama havzalarının hidrolojik yapıları
- Tez No: 34964
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ OKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KABÎSRE VE HOPA DERELERİ SU TOPLAMA. HAVZALARININ HİDROLOJİK YAPILARI Sevcan Özgümüş Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitütüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Cengiz Okman 1994, sayfa: İ08 Jüri : Prof. Dr. Cengiz Okman Prof. Dr. Mehmet Kara Doç. Dr. Fazlı Öztürk Bu çalışma Artvin il sınırları içerisinde bulunan Kabisre ve Hopa dereleri su toplama havzalarının hidrolojik yapılarının belirtilmesi amacı ile yapılmıştır. Söz konusu havzalarda ölçülen yağmur ve akım miktarları Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Elektrik İşleri Etüd İdaresinden alınmıştır. Araştırmada Kabisre ve Hopa dereleri su toplama havzalarının hidrolojik toprak grupları, fiziksel karakteristikleri, alansal yağmur ortalamaları, şiddetli yağmurların tekrarlanma süreleri, potansiyel evapotrans- pirasyonları, havza su verimleri ve yağmurların eğilim analizi belirtilmiştir. Araştırma sonucunda Kabisre ve Hopa dereleri su toplama havzalarının toprakları hidrolojik yönden B ve C olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kabisre ve Hopa dereleri su toplama havzalarında meydana gelen yağmurların alansal ortalamaları isoyetal yönteme göre sırasıyla 2020.6 mm/yıl, 1936.9 mm/yıl olarak bulunmuştur. Şiddetli yağmurların tekrarlanma sürelerinin bulunmasında ise Logaritmik Pearson III dağılım biçiminin uygun olacağı sonucuna varılmıştır. Her iki havza için de potansiyel evapotranspirasyon değeri penman yöntemine göre 784.9 mm/ yıl olarak hesaplanmıştır. Kabisre ve Hopa dereleri su toplama havzalarının su verimleri SCS yöntemine göre sırasıyla 255176100 m'/yıl ve 78611900 m1/ yıl olarak bulunmuştur. Her iki su toplama havzasında ölçülen yağmurların eğilimine göre yıllık yağmurlar çok büyük bir çoğunlukla ortalamadan fazla olarak meydana gelmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Su toplama havzası, hidrolojik toprak grubu, alansal yağmur ortalaması, tekrarlanma süresi, şiddetli yağmur, en büyük günlük yağmur, havza evapotranspirasyonu, eğilim analizi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE HYDROLOGIC STRUCTURE OF THE HOPA AND THE KABISRE CREEKS WATERSHEDS Sevcan Özgümüş Ankara University Graduete School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structure and Irigation Supervisor : Prof. Dr. Cengiz OKMAN 1994, Page:N» Jury : Prof. Dr. Cengiz OKMAN Prof. Dr. Mehmet Kara Assoc. Prof. Dr. Fazlı Öztürk The main purpose of the study was to determine the hydrologic structure of the Hopa and Kabisre creeks' watersheds. The rainfalls and runoff observations of those watersheds was obtained from The State Meteorological Organization, The State Hydrolic Works and from The General Electrical Power and Resources Survey and Development Administration. In the research, hydrologic soil groups, physical characteristics mean rainfalls over the area, recurrance of extreme rainfalls, potential evapotranspirations, water yield and the yearly rainfall trends of those watersheds have been pointed out. The soils of those watersheds were grouped in B and C in hydrologicly. Average rainfall of the Kabisre Creek watersheds and the Hopa Creek watersheds were figured out as 2020.6 mm/year and 1936.9 mm/year respectively for considering the isoyhetal method. Logarithmic Pearson type III distribution was selected for distribution of the extreme rainfalls. Potential evapotranspiration of the Hopa and the Kabisre Creeks watersheds were calculated as 784.9 mm/ year for the Penman method. The wather yield of the Hopa and the Kabisre Creeks watersheds have been obtained as 255176100 m /year and 78611900 m /year for SCS method. The trend of the yearly rainfalls were showed that the amounts were not obviously flactuated from the mean. KEX WORDS: Watersheds, hydrologic soil groups, main rainfall over the area, recurrance intered, extreme rainfall, extreme daily rainfall, watershed evapotranspiration, trend analysis.