Çağlayan ve Yeşildere derelerinin su toplama havzalarının hidrolojik yapısı
The Hydrologic structure of the Çağlayan and the Yeşildere creeks watersheeds
- Tez No: 34963
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ OKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İ ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇAĞLAYAN VE YEŞÎLDERE DERELERİNİN SU TOPLAMA HAVZALARININ HİDROLOJİK YAPISI Nuray SİVRİ ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIMSAL YAPILAR VE SULAMA ANABİL İM DALI Danışman: Prof.Dr. Cengiz OKMAN 1994, sayfa: 86 Jüri: Prof.Dr. Cengiz OKMAN Prof.Dr. Mehmet KARA Doç. Dr. Fazlı ÖZTÜRK Bu araştırma Çağlayan ve Yeşildere (Arılı) derelerinin su toplama havzalarının hidrolojik yapısının belirtilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kullanılan yağış miktarları Devlet Meteoroloji işleri Genel Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden, akış miktarları ise Devlet Su işleri Genel Müdürlüğünden alınmıştır. Araştırmada Çağlayan ve Yeşildere derelerinin su toplama havzalarının hidrolojik toprak grupları, fiziksel karakteristikleri, alansal yağmur ortalamaları, şiddetli yağmurların tekrarlanma süreleri, havza su verimleri saptandıktan sonra yağmurların eğilim analizleri yapılmıştır. Araştırma sonunda Çağlayan ve Yeşildere derelerinin su toplama havzalarının toprakları hidrolojik yönden B ve C olduğu saptanmışdır. Çağlayan ve Yeşildere derelerinin su toplama havzalarında meydana gelen yağmurların alansal ortalamaları isoyetal yönteme göre sırasıyla 1821.3 mm/yıl, 1883.6 mm/yıl olarak bulunmuştur. Su toplama havzalarında meydana gelen şiddetli yağmurların olasılıklarının Pearson III dağılımına uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Çağlayan ve Yeşildere derelerinin su toplama, havzalarının su verimleri SCS yöntemine göre sırasıyla 111 020 000 m /yıl, 114 404 700 m /yıl olarak bulunmuştur. Söz konusu su toplama havzalarında meydana gelen yağmurlar 1979 yılının ortalarından sonra miktar olarak ortalamadan fazla olduğu bir eğilim göstermişdir. ANAHTAR KELİMELER: Su toplama havzası, hidrolojik toprak grubu, alansal yağmur ortalaması, tekrarlanma süresi, en büyük günlük yağmur, şiddetli yağmur, havza evapotranspirasyonu, eğilim analizi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE HYDROLOGIC STRUCTURE OF THE ÇAĞLAYAN AND THE YEŞİLDERE CREEKS WATERSHEDS Nuray SlVRl Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof.Dr. Cengiz OKMAN 1994, Page: 86 Jury: Prof.Dr. Cengiz OKMAN Prof.Dr. Mehmet KARA Assoc. Prof.Dr. Fazlı ÖZTÜRK This study has been carried out to determine the hydrologic structure of the Çağlayan and the Yeşildere Creeks Watersheds. The required data of the study have been collected from the State Meteorological Organization and the State Hydroulic Works. In the study, hydrologic soil groups, physical characteristics, mean rainfall over the area, return periods of the exstreme rainfalls, watershed yields and trend of the yearly rainfalls of those watersheds have been determined. The results of the research have shown that, the soils of the watersheds were in B and C hydrologic groups. Average yearly rainfalls of the Çağlayan and the Yeşildere Creeks watersheds calculated as 1821.6 mm/year and 1883.6 mm/year respectively due to the isoyethal methods. It was concluded that Pearson type III distribution is suitable for probability distribution of the extreme rainfalls of those watersheds. The water yield of the Çağlayan and the Yeşildere Creeks watersheds which figured out according to the SCS method as 111 020 000 m /year and 114 400 700 m /year respectively. In general the trends of the rainfalls of those watersheds have showed that the yearly amounts were over the average through out the observation period 1979. KEY WORDS: Watershed, hydrologic soil group, average rainfall over an area, recurrance intered, extreme daily rainfall, extreme rainfall, watershed evapotranspirat ion, trend analysis.