İki özellik arasındaki ilişki hesaplamalarında yanlış tahminleri ve yanlılık tahminlerinin simülasyon tekniği ile araştırılması
Unbiosed estimation and estimation of unbiosed ness in relationship between two traits by means of simulation technique
  1. Tez No: 34977
  2. Yazar: BİLAL HABEŞİ ÖZKAYNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENSAR BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, çeşitli ekonomik verilere uygulanabilen iki değişkenli normal olmayan dağılımlardan gammajteğıkjrujde alınmıştır. Bunun için çeşitli a ve p parametreli gamma dağılımına sahip 500 adet ortalama gelir miktarı ve 500 adet hane halkı sayısı bUgisayarcksmülaşypn tekniği ile elde edilmiştir. Bu iki değişken arasında en küçük karekxjnetodu_ (E.K.K) ile rejgeşyjOTrk^şayjsı ve kfln^aj^onjsatsjjası tahminleri, jağkkrülb^ejiü^e dayalı olarak yapılan aynı tahminlerle karşüaştuılmışür. Bu karşılaştırmada, jackknife tekniği ile tahmin edilenler, E.K.K. metodu ile tahmin edilenlerden daha güvenilir olduktan sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Jackknife, yanlılık, simülasyon, yansızlık, gamma dağılım, en küçük kareler, regresyon katsayısı, korrelasyon katsayıs.
Özet (Çeviri)
In this study, applicable to variety of economic data that non-normal gamma distribution is considered. For this reason related to gamma distribution with parameter a and p, five hundered income average and five hundered house-hold are calculated simultaneously by use of a computer. The relationship between this two variables colud be measured by the use of, least square methods, regression and correlation coefficient techniques are compared by Jackknife methods. This comparision results strongly suggest that, results obtained by Jackknife estimation technique much more dependable than, results that obtained by least square methods. Key Words : Jackknife, bias, simulation, unbiased, gamma distribution, least suqare, regression coeffcient, correlation coefficinet.