Samsun İl'i Çarşamba İlçesinde pazara yönelik sebzeciliğe yer veren tarım işletmelerinin ekonomik analizi
Economic analysis of the farms producing vegetable in Çarşamba province in Samsun
  1. Tez No: 34978
  2. Yazar: VEDAT CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SAMSUN İLİ ÇARŞAMBA İLÇESİNDE PAZARA YÖNELİK SEBZECİLİĞE YER VEREN TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ Vedat CEYHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Ahmet ÖZÇELİK 1994, Sayfa: 86 Jüri: Doç.Dr.Ahmet ÖZÇELİK Prof.Dr.Rasih DEMİRCİ Doç.Dr.Selahattin ERAKTAN Bu çalışmanın amacı; Samsun ili Çarşamba ilçesindeki pazara yönelik sebzeciliğe yer veren tarım işletmelerinin ekonomik yapısı ile yıllık faaliyet sonuçlarım ortaya koymak ve mevcut girdiler ile halihazır pazar sarflarında, işletme gelirlerinin arttırılması imkânlarını araştırmaktır. İşletmeler uygun istatistiksel metodların yardımıyla sebze arazisi büyüklüklerine göre üç gruba ayrılmıştır. Bu gruplar, 1-30 dekar sebze arazisi olan işletmeler,31-60 dekar sebze arazisi olan işletmeler ve 61 dekardan daha fazla sebze arazisi olan işletmelerdir. Veriler, tabakalı tesadüfi örnekleme metodu ile belirlenen 69 örnek işletmeden toplanmıştır. İncelenen işletmelerde 7,12 kişi olan ortalama nüfusun, % 50.84'ünü erkek, % 49.16'sım kadınlar oluşturmaktadır. 7 ve yukarı yaştaki nüfusun % 76'sımn okuma yazma bildiği saptanmıştır. Aile işgücü varlığı 4.37 erkek işgücü birimi olarak hesaplanmıştır.11 Etüd edilen işletmelerde, işletme arazisi genişliği 49.45 dekar olup, bunun % 54.82'sini sebze arazisi oluşturmaktadır. İncelenen işletmelerde, sermaye gruplarının aktif sermaye içindeki dağılımı uygun oranlarda değildir. Ekonomik analiz, birinci ve üçüncü grup işletmelerin ikinci grupta yer alan işletmelere göre daha başarılı olduğunu göstermiştir. İşletme başına düşen tarımsal gelir ile sebze arazisi büyüklüğü arasında pozitif ilişki vardır. ANAHTAR KELİMELER: Sebze, işletme yapısı, sermaye yapısı, ekonomik analiz, brüt kâr, tarımsal gelir, saf hasıla, işletme masrafları, değişen masraflar, sabit masraflar
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis ECONOMIC ANALYSIS OF THE FARMS PRODUCING VEGETABLE IN ÇARŞAMBA PROVINCE IN SAMSUN Vedat CEYHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc.Prof.Dr.Ahmet ÖZÇELİK 1994, Page: 86 Jury: Assoc.Prof.Dr.Ahmet ÖZÇELİK Prof.Dr.Rasih DEMİRCİ Assoc.Prof.Dr.Selahattin ERAKTAN The objectives of the study were, to determine the economic structure and annual results of family farms producing vegetable in Çarşamba district of Samsun province and searching for the possibilities of increasing farm incomes in subject to available production inputs and prevailing market conditions. Farms were divided into three categories according to their vegetable field sizes by means of appropriate statistical methods. These were farms having 1-30 decares of vegetable field, 31-60 decares of vegetable field and 61 and more decares of vegatable field. Data were collected from 69 sample farms which had been selected by the application of the method of stratified random sampling. The avarage number of family members was 7,12 and 50.84 percent of which was male and 49.16 percent was female. Excluding 0-6 age group, 76 percent of the population were literate. Man work unit equivalent of the population per farm was 4.37.IV The avarege size of the farms on the arable field was 49.45 decares an 54.82 percent of which was vegetable field. In searched farms, group of capital's disperse in the active capital wasn't suitable rate. Economic analysis showed that first and third group holdings were more successful than second group holdings. There was a positivite relation between size of vegetable field and agricultural income per farm. KEY WORDS: Vegetable, farm structure, capital structure, economic analysis, gross-margin, agricultural income, net returns, expenses of farm, variable expenses, fixed expenses