Değişik yöntemlerle embiriyosu öldürülmüş ephestia kuehniella zeller yumurtalarında trichogramma turkeiensis kostadinov ve T. embryophagum (Hartig) (hymenoptera:trichogrammatidae)'un yetiştirilmesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 34976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DEĞÎŞÎK YÖNTEMLERLE EMBRİYOSU ÖLDÜRÜLMÜŞ EPHESTTAKUEHNIELLAZELLER (LEPIDOPTERA: PYRALIDAE) YUMURTALARINDA TRICHOGRAMMA TURKEIENSIS KOSTADINOV VE T. EMBRYOPHAGUM (HARTIG) (HYMENOPTERA: TRICHOGRAMMATIDAE)'UN YETİŞTİRİLMESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Recep AY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. M.Oktay GÜRKAN 1994, Sayfa : 61 Jüri : Doç. Dr. M. Oktay GÜRKAN Doç.Dr Avni UĞUR Yrd.Doç.Dr.Nihal ÖZDER Ungüvesi yumurtaları derin dondurucuda (-20 ve -25 C sıcaklıkta, 60 ve 120 dakika tutularak) ve dalga boyu 254 um olan ultraviyole ışık altında (10 ve 15 dakika) tutularak öldürülmüştür. T. embryophagum - 25 C'de 0, 60, 120 dakika tutulan ungüvesi yumurtalarını sırasıyla %80.4; 23.2, 17.2 oranında parazitlemiştir. T. turkeiensis is aynı şuraya göre %85.4; 24.4 ve 12 oranında parazitlemiştir. T. embryophagum -20 C'de 0, 60, 120 dakika tutulan ungüvesi yumurtalarını sırasıyla %78.4, 64 ve 56.4 oranında, T. turkeiensis %87.2, 67.2, 58 oranında parazitlediği tesbit edilmiştir. T. embryophagum ultraviyole ışık (254 nm) altında 0,10 ve 15 dakika tutulan ungüvesi yumurtalarını %62 ; 63.6 ve 71.2 oranında, T. turkeiensis ise aynı şuraya göre %67.6; 70.0 ve 65.2 oranında parazitlemiştir. Embriyosu derin dondurucuda değişik sürelerde (0, 60 ve 120 dk.) tutularak öldürülmüş konukçu yumurtaları 5 günde siyahlaşmıştır ve parazitoidler 11 - 12 günde gelişmiştir. Embriyosu ultraviyole ışık ile öldürülmüş konukçu yumurtaları ise 5 günde siyahlaşmıştır ve parazitoidler 11-12 günde gelişmiştir. Embriyosu derin dondurucu ve ultraviyole ışık ile öldürülen bütün konukçu yumurtalarında gelişen bütün parazitoidlerin dişi olduğu belirlenmiştir. -20 C'de sıcaklıkta 0, 60, 120 dakika tutulan ungüvesi yumurtasında gelişen T. embryophagum dişisinin ortalama yaşam uzunluğu sırasıyla 16.80, 19.08 ve 19.2 gün, T.turkeinsis'in 18.60, 19.60 ve 20.52 gün olduğu saptanmıştır. Ultraviyole ışıkta (254 nm) 0, 10, 15 dakika tutulan ungüvesi yumurtasında gelişen T. embryophagum'xai ortalama yaşam uzunluğu sırasıyla 8.80, 10.76 ve 11.28 gün, T.turkeinsis'in 9.8, 10.68, 10.04 gün olduğu saptanmıştır. -20 C sıcaklık 0, 60, 120 dakika tutulan ungüvesi yumurtasında gelişen bir T. embryophagum dişisi yaşamı boyunca sırasıyla ortalama 100, 100.84 ve 105.56, T.turkeiensis 99.12, 98.88 ve 104.12 normal ungüvesi yumurtası parazitlediği saptanmıştır. Ultraviyole ışıkta (254 nm) 0, 10, 15 dakika tutulan ungüvesi yumurtalarında gelişen bir T. embryophagum dişisi yaşamı boyunca ortalama sırasıyla 49.80, 65.56 ve 63.0, T. turkeiensis ise 60.68; 61.24 ve 62.08 normal ungüvesi yumurtası parazitlediği belirlenmiştir. Embriyosu derin dondurucu ve ultraviyole ışık ile öldürülen konukçu yumurtalarında gelişen parazitoid döllerinin gelişme süreleri ve cinsiyet oranlan arasında önemli bir fark tesbit edilmemiştir. ANAHTAR KELİMELER : Trichogramma turkeiensis Kostadinov, Trichogramma embryophagum (Hartig), (Hymenoptera: Trichogrammatidae) Yetiştirme Tekniği
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTERS THESIS INVESTIGATIONS ON THE MASS CULTURE OF TRICHOGRAMMA TURKEIENSIS KOSTADINOV AND T.EMBRYOPHAGUM (HARTIG) (HYMENOPTERA-TRICHOGRAMMATIDAE) ON THE KILLED EMBRYOS WITH DIFFERENT METHODS OF EPHESTTA KUEHNIELLA ZELLER. (LEPIDOPTERA: PYRALIDAE) EGGS Recep AY Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Assoc. Prof. Dr. M. Oktay GÜRKAN 1994, Page : 61 Jury: Assoc. Prof. Dr. M. Oktay GÜRKAN Assoc.Prof.Dr. Avni UĞUR Asst.Prof.Dr. Nihal ÖZDER Ephestia kuehniella eggs were killed by keeping in the deep freeze (at -20 C and 25 C for 60 and 120 minutes respectively) and by ultaraviyolet rays at 254 nm (for 10 and 15 minutes) T.embryophagum parasitized the E. kuehniella eggs which had been at -25 C, for 0, 60 and 120 minutes at the rates of 80.4%; 23,2% and 17.2 % respectively. T.turkeiensis on the other hand, parazitized the eggs at the rates of 85.4 %; 24.4 % and 12.0 % respectively at the same conditions. T.embryophorgum parasitized the E. kuehniella eggs which had been kept at -20 C for 0, 60 and 120 minutes at the rates of 78,4 %, 64 %, and 56,4 % respectively. The percentages of parazitized eggs of E.kuehniella by T.turkeiensis was 87.2 %, 67.2 %, and 58 % respectively at the same conditions. T. embryophagum parasitized the E. kuehniella eggs which had been exposured to ultraviyolet rays (254 nm) for 0,10 and 15 minutes at the rates of 62%; 63.6%; 71.2% respectively. T. turkeiensis on the other hand, parazited the eggs at the rates of 67.6%; 70% and 65.2% respectively at the same conditions. Host eggs whose embriyo was killed by keeping in the deep freeze at different periods (0, 60 and 120 min) had turned to black in 5 days nd parazitoids had grown in 11 - 12 days. Host eggs whse embriyo was kilbed by ultraviyolet rays had turned to black in 5 days and parazitoids had grown in 11 - 12 days. All parazitoids which had developed from host eggs, their embriyo was killed by keeping in the deep freeze and by ultraviyolet rays, had been recorded as females. The mean longevities of parasitoid females developed from the E.kuehniella eggs which had been kept at -20 C for 0, 60, and 120 minutes was recorded as 16.80; 19.08 and 19.2 days for T.embryophagum and 18.50, 19.60 and 20.52 days, for T.turkeiensis, respectively. The mean longevities of T. embryophagum developed from the E. kuehniella eggs which had been exposured to ultraviyolet rays (254 nm) for 0, 10 and 15 minutes were 8,80; 10,76 and 11,28 days, while T.turkeiensis lived for 9.8; 10.68, and 10.04 days respectively at the same conditions. The mean of total parasitized eggs numbers by the one parasitoid female during her life developed from the E. kuehniella egg which had been kept at -20 C for 0, 60 and 120 minutes were 100; 100.84 and 105.56 eggs respectively for T.embryophagum and 99.2; 98.88, and 104.12 eggs respectively for T.turkeiensis The mean of total parasitized E.kuehniella eggs which had been exposured to ultraviyolet rays (254 nm) for 0, 10 and 15 minutes were recorded as 49.80; 65.56 and 63 eggs respectively for T.embryophagum and 60.68, 61.24 and 62.08 eggs respectively for T.turkeiensis. It was recorded that there was no difference for rang of sex and developmental period between offspring of parasitoids which had developed from host eggs whose embriyos were killed by deep freeze and ultraviolet rays and from normal eggs. KEY WORDS : Trichogramma turkeiensis Kostadinov, Trichogramma embryophagum (Hartig) (Hymenoptera: Trichogrammatidae) rearing technique