TS EN 12354-1 ve TS EN ISO 140-4 standardlarının karşılaştırılması: İstanbul'da bir konut örneği
Comparision of TS EN 12354-1 and EN ISO 140-4 standards: Example of a residential unit in Istanbul
  1. Tez No: 349793
  2. Yazar: HÜSNÜ ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Kadıköy'de bulunan konut binasının ikinci katında yer alan, yan yana yerleşmiş, birbirinden bir iç duvar ile ayrılan ve salon olarak kullanılan iki mekanı ayıran bölücü tuğla duvarın hava doğuşlu ses yalıtımı, ilgili yönetmelikte tanımlanan TS EN 12354-1 ve TS EN ISO 140-4 standardları doğrultusunda incelenmiştir. TS EN 12354-1 standardı hesaplama modelini tanımlarken, TS EN ISO 140-4 standardı da alan ölçüm yöntemini kapsamaktadır. Hesaplama ve ölçüm sonuçları analiz edildiğinde 1/1 oktav bantlarda, alçak frekanslarda saha ölçüm sonuçlarının hesaplama sonuçlarından daha yüksek, orta ve yüksek frekanslarda ise hesaplama sonuçlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Elde edilen veriler TS EN ISO 717-1 standardı doğrultusunda tek sayıya dönüştürülüp karşılaştırıldığında ise hesaplama modelinin 2 dB daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen veriler doğrultusunda teorik yöntem ile alan ölçüm yönteminin karşılaştırılması yapılarak bu farkın oluşmasına neden olacak etmenler ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the context of this thesis, the standards of TS EN 12354-1 and TS EN ISO 140-4 are applied to separating wall of two rooms which is used as a residential unit's salons located in Kadıköy. TS EN 12354-1 standard describes calculation model designed to estimate the airbone sound insulation between rooms in buildings, using direct or indirect flanking transmission by the participating building elements. TS EN ISO 140-4, standard specifies field methods for measuring the airborne sound insulation properties of interior walls,floors and doors between two rooms. The main goal is to analyze the effects that cause the difference between theorethical method and field measurement. The calculation metod and field measurement results shows that the calculation method data is higher then measurement. There would be two possible affect to gain this datum. One of them is, the datas like longitudinal wave speed, mass per unit area of element, internal loss factor has been taken from literature to make the calculation method process. Second affect is the workmanship. In conclusion, the sound insulation index could be regarded as field measurement according to TS EN ISO 140-4 standard would be more accurate. However, the calculation method depends on TS EN 12354-1 standard helps on essential decisions at design phase, like choosing construction elements, analysis of the adequacy of acoustic insulation index, suitability of materials that the performance of the building conform with the requirements.