Investigation of mechanical, thermal and morphological properties of PS/PP blends with a new compatibilizer
Yeni bir uyumlaştırıcı ile hazırlanmış PS/PP karışımlarının mekanik, termal ve morfolojik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 349794
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSELİ UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Daha iyi özelliklere sahip polimer malzemeler elde etmek için, polimer karışımları veya polimer/dolgu alaşımları endüstride yaygınca kullanılmaktadır. Bu çalışmada, amorf polistiren (PS) / yarı kristal polipropilen (PP) karışımları propilen esaslı ticari bir elastomer uyumlaştırıcı ile eriyik karıştırma yöntemiyle ekstruderde hazırlanmıştır. Bu amaçla distributif karıştırma elemanı ile donatılmış, statik mikserli, 5 ısıtma bölgeli tek vidalı ekstruder kullanılmıştır. Uyumlaştırıcının ve karışım kompozisyonunun örneklerin morfolojik, termal ve mekanik özelliklere olan etkisi incelenmiştir. Ağırlıkça karışımda kullanılan polimerlerin yüzdesi 0'dan 100'e kadar olup 5 ve 10 phr oranında uyumlaştırıcı katılarak 22 adet örnek ve ayrıca aynı PS/PP oranlarında 11 adet uyumlaştırıcısız örnek de karşılaştırma amaçlı hazırlanmıştır. Tüm örneklerin mekanik, termal ve morfolojik özellikleri, sırasıyla çekme-kopma testleri, DSC ve SEM analizleri ile incelenmiştir. Uyumlaştırıcılı ve uyumlaştırıcısız karışımlar için, eriyik akış hızları da ölçülmüştür. Uyumlaştırmanın dağılan fazın tanecik boyutunda düşüş sağladığı, PS oranı %70'in üzerinde olan örneklerde, ara yüz etkileşiminin belirlenmesinde etkin olduğu, uyumlaştırıcı eklenmesinin akışkanlığı arttırdığı ve işlenebilirliği de kolaylaştırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
To obtain better properties of polymeric materials, polymer blends or polymer/additive alloys can be widely used in the industry. In this study, amorphous polystyrene (PS) / semi-crystalline polypropylene (PP) was blended with a commercial propylene based elastomer at certain compositions by melt blending via extrusion. For this purpose, a distributive mixing element and a static mixer equipped single screw extruder which has 5 heating zone was used. The effects of compatibilizer and blend compositions of the samples on the mechanical, thermal and morphological properties were investigated. The weight percent of the polymers were varied from 0 to 100. Also 5 and 10 phr compatibilizers were added to prepare 22 samples and the 11 uncompatibilized samples with the same compositions of PS/PP blends were also prepared for comparison purposes. Mechanical, thermal and morphological properties of all samples were investigated by tensile tests, DSC and SEM analyses, respectively. Melt flow rates of all PS/PP blends were also measured. Compatibilization decreased the volume average dispersed particle size of the blends. In the case of PS content larger than 70 wt%, the enhancement of interfacial interaction plays a dominating role. Addition of compatibilizer also improved processability.